2011. január 14., 11:292011. január 14., 11:29
Nyugati médiumok is beszámoltak arról, hogy az adókötelesség hírére felháborodott boszik indultak a kormánypalotához, megátkozandó a kabinetet. Pedig az ötlet nem is annyira rossz, főleg olyan körülmények között, hogy az államkassza gyakorlatilag üres, így minden pluszfillér jól jön. Ráadásul – valljuk be – ha már ilyen szolgáltatásokra tart igényt, az ember jóval nagyobb bizalommal kopogtat be egy számlaképes, egyéni vállalkozóként működő jövendőmondóhoz vagy varázslóhoz egy kis rontáslevételért, mint egy feketén dolgozó kontárhoz.
Mindenesetre kíváncsi leszek az adóhivatali alkalmazottak arcára, amikor először akad a kezükbe egy olyan számla, amelyen a következő áll: „Rontás levétele a Riska tehénről, meg egy varázslat a szomszédasszonyra rájáró férj vágyának lelohasztására, valamint egy átok ráküldése a szomszédasszonyra négyszáz lej plusz áfa.” Az ily módon legalitásba vonuló boszikat aztán felelősségre vonni is könnyebb, hiszen jótállást is kell vállalniuk az általuk nyújtott szolgáltatásokra.
Ennek nyomán a fogyasztóvédőknek is eleddig kevésbé megszokott esetekkel kell majd megbirkózniuk, hiszen hivatalnok legyen a talpán, aki el tudja dönteni, milyen szankciót alkalmazzon abban az esetben, ha az ügyfél arról panaszkodik, hogy a férjre kért vágylohasztó varázslat gellert kapott, és az eddig nagy természetéről még a hetedik faluban is híres bikát találta telibe, amely nem csupán a környék teheneit szomorítja el, de egy biztos bevételforrástól is megfosztja a háztartást. Mindenesetre a kormány helyében én semmiképpen sem hátrálnék meg.
A dühös boszorkányok és egyéb varázslók átkainak kivédésére viszont nem ártana létrehozni egy kormányzati okkultista stábot, amelynek az lenne a feladata, hogy különféle praktikákkal megóvja a kormányt a paranormális támadásoktól. Aztán amikor jönnek a boszorkányok, a védőosztag csak kiáll eléjük, és elkezdődik a párbaj, mint az Age of Empires nevű stratégiai játékban az ellenséget ráolvasással legyőzni próbáló harci papok között. A külföldi turisták bizonyára szívesen megtekintenék az ilyen összecsapásokat, ami szintén jót tenne az államkasszának. És senki sem cáfolhatná immár meg, hogy Románia tényleg varázslatos hely.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.