Kiss Judit

Kiss Judit

Várakozni – ki tudja, meddig és mire

2020. július 07., 09:382020. július 07., 09:38

Ebben az országban a koronavírus-járvány előtt is rémálom volt a millió sebből vérző egészségügyi rendszer „karmai” közé kerülni, hát még most, amikor feje tetejére állt minden, és irdatlan káosz uralja az egészségügyi viszonyokat.

Sajnos mindenki tudja, hogy a vírus előtti időkben is hosszasan várakoztak a betegek, sok volt a leromlott állapotú, a felszereltség és személyzet hiányával küzdő kórház, óriási a bürokrácia, virágzott a hálapénz intézménye, az orvosok kivándoroltak, és így tovább. Március közepétől a járvány miatt az egészségügyi rendszer eleve megszokott zagyvaságához és kiszámíthatatlanságához másfajta zűrzavar adódott hozzá: a kényszerhelyzetben alapjaiban átszervezték az egyébként is folyamatos átformálás alatt álló egészségügyet. Tehát az a rendszer, amely jól-rosszul, sok hiányossággal, de azért valamelyest működött, fenekestől felfordult.

A „karantén” idején gyakorlatilag megszűnt a járóbeteg-rendelés, számos kórházat különítettek el kizárólag a vírussal fertőzöttek kezelésére, így a nem koronavírusos, ám sok esetben más súlyos betegségben szenvedők nem juthattak orvoshoz, nem kaphattak kezelést. És jelenleg, amikor a napi statisztika szerint egyre nő a fertőzöttek száma, a káosz tovább fokozódik, sok minden jelzi ezt. De a járvány összes hozadékával terhelt időkben hogyan is lehetne bármi is világos, megbízható vagy kiszámítható egy ilyen országban, mint amilyen Románia?

Vegyük például azt, hogy három hete növekszik a fertőzések száma, és fennáll a veszélye annak, hogy továbbra is növekedni fog, eközben három lazítási szakasz után az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a karantént jelenlegi formájában. Így több mint félszáz, vírussal fertőzött beteget kiengedtek a kórházakból, mert nem akartak bezárva maradni. A kormány közben kapkodni kezdett, hogy kidolgozza a törvénytervezetet, amelynek alapján elrendelhetik a fertőzöttek hatósági karanténba zárását vagy házi elkülönítését.

Másik példa a rendszerben uralkodó fejetlenségre és kilátástalanságra az, ami a nem koronavírusos betegekkel történik, akiknek hatványozottan nehézzé vált a helyzete amiatt, hogy számos intézményben gyökeresen megváltoztak a korábbi viszonyok. Például a bukaresti Colentina kórház idegsebészeti osztályán a járvány előtt havonta ezer beteget kezeltek, de mivel az intézményt úgynevezett „Covid-kórházzá” alakították át, a súlyos neurológiai betegségekben szenvedőket nem fogadhatják az orvosok, a páciensek pedig nem tehetnek mást, mint hogy megvárják, jusson vissza a rendes kerékvágásba az intézmény. Ami ki tudja, mikor következhet be. Nem marad más hátra, mint várakozni. Ki tudja, meddig, ki tudja, mire….

Szintén a Colentina urológiai osztályán a járvány előtt félezer beteget műtöttek meg havonta, az elmúlt 4 hónapban pedig mindössze hármat. És ha valaki sürgősen orvosi segítségre szorul, elkeserítő helyzetben találhatja magát. Hiszen mielőtt a koronavírustesztet el nem végzik rajta, nem kezdik el kezelni, nem utalják kórházba. Sőt az is megesik, hogy tizenvalahány órán keresztül várakoztatják a pácienseket, intézményről intézményre küldözgetik.

Ráadásul mindeközben vannak olyan kórházak is, ahol tömegesen megfertőződnek betegek és egészségügyi dolgozók. Ilyen most éppen Galac megye legnagyobb intézménye, amely a szomszédos megyék betegeinek ellátásáért is felel. Az intenzív osztály főorvosa elkeseredetten fakadt ki, hogy a helyzet tarthatatlan, irdatlan mennyiségű munka hárul rájuk, mert sok alkalmazott kapta el a vírust, a dolgozók kimerültek, a nap végén perfúzióra és oxigénre van szükségük ahhoz, hogy másnap képesek legyenek folytatni a munkát. Ahogy Arany János írta: „Oh irgalom Atyja, ne hagyj el”.

Elnézve a romániai viszonyok alakulását, nem marad más hátra, mint reménykedni. És várakozni. Ki tudja, meddig, ki tudja, mire.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.