2012. április 23., 09:002012. április 23., 09:00
Mielőtt azonban bárki is pálcát törne az átigazolók fölött, mondván, hogy a patkányok menekülnek a süllyedő hajóról – a gazdasági megszorítások miatt népszerűtlenné vált PDL-ből az idei választások favoritjának tekintett ellenzéki szövetséghez –, érdemes megjegyezni, hogy a demokrata-liberálisok jelentős mértékben maguknak köszönhetik az „átigazolási idényt”.
Emlékezetes, hogy a nagyobbik kormánypárt 2008 előtt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) több vezető politikusát is átcsábította, miután a PNL nem volt hajlandó beolvadni az akkor még csak Demokrata Pártként működő alakulatba. A PNL és a szociáldemokrata párt felszalámizása ezt követően is folytatódott, igaz, a kilépők ezúttal nem közvetlenül a PDL sorait erősítették, hanem a PDL hathatós támogatásával létrehozott, a népszerűségi skálán láthatatlan, de a parlamentben annál láthatóbb, a PDL-t lojálisan támogató és a kormányban is részt vevő fantompártét, az UNPR-ét.
A dezertőr szocialista és liberális honatyák alkotta párt létrehozásának legfőbb célja az ellenzék sorainak szétzilálása, a saját pártjukkal elégedetlen, de azért a PDL-be való átlépéstől ódzkodó honatyák megszerzése volt. A PDL így most csupán azt eszi, amit ő maga főzött: miután immár saját politikusainak egy része is elkezdte beárazni a párt választási vereségét, sokan úgy döntöttek, hogy ha már úgyis a román politikai kultúra egyik alapvető elemévé vált a pártváltás, akkor ők a bukást követően inkább továbbra is a kormányoldalhoz való tartozás előnyeit szeretnék élvezni.
A politikai migrációt eddig erkölcstelenségnek tartó ellenzék pedig kajánul figyeli, hogyan fogyatkozik a rivális, és arról papol: ha a vándorlás a kormányoldal felől történik az ellenzékhez, akkor már nem is annyira immorális. Ezért nem várható, hogy a parlamenti reform során korlátozzák a honatyák migrációját: valamelyik oldalnak mindig érdeke lesz a politikai vándormadárkodás intézményének fenntartása.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.