Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

2025. július 14., 18:012025. július 14., 18:01

2025. július 14., 18:082025. július 14., 18:08

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

A kérdést az utóbbi napokban egyre gyakrabban szegezi neki a sajtó a minisztereknek, az állami tisztségviselőknek, az állami vállalatok igazgatóinak, és egyelőre csak a szociáldemokrata Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, és néhány vállalati vezető jelentette be, hogy lemond fizetése 20 százalékáról. Az állam két legfőbb vezetője egyelőre kínosan elzárkózott a teherviseléshez való személyes hozzájárulástól. Ilie Bolojan miniszterelnök nem zárta ki, hogy később visszatér a kérdésre, de alapból populistának tartotta a felvetést, hogy a politikusok személyesen is járuljanak hozzá a válságkezeléshez.

Nicușor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján az elnöki hivatal költségvetésének a 20 százalékos csökkentését jelentette be, de amikor az újságírók rákérdeztek, hogy a saját fizetését is érinti-e a takarékoskodás, azt válaszolta: „egyelőre nincs ilyen szándék”.

A hozzáállás azért tűnik kirívónak, mert hónapok óta arról szól a romániai politika, hogy szigorú korrekciós intézkedések szükségesek az ország gazdaságpolitikájában, melyek mindenkire többletterhet rónak. Emellett épp hétfőn ismertették az Inscop Research közvéleménykutató friss felmérésének eredményét, mely szerint a megkérdezettek 46 százaléka teljes mértékben és további 24,6 százaléka pedig nagy mértékben az államot okolja a nehéz gazdasági helyzetért. Ráadásul mind a miniszterelnök, mind pedig az államfő a választások utáni megszólalásaiban egyik legfontosabb feladatának tekintette, hogy visszaállítsák a lakosság bizalmát az állam és intézményei iránt.

Azt hiszem, mind az államfő, mind pedig a miniszterelnök hibázik, amikor elzárkózik a személyes hozzájárulástól.

No nem azért, mintha nagy tételt jelentene a költségvetésben a politikusoknak kiosztott fizetés. Ha azonban olyan súlyos az ország gazdasági helyzete, amilyennek próbálták bemutatni az elmúlt napokban, nemcsak a megspórolt lejekre, hanem a személyes példamutatásra is szükség van a takarékoskodásban. Különben nem sikerül elfogadtatni az emberekkel a megszorításokat.

A szakszervezeti tömbök máris mozgolódnak a kormány intézkedései ellen. Hétfő délutánra még csak felvonulást ígértek, de érik az elégedetlenség, és hamarosan beköszönt a sztrájkok időszaka is. Ha pedig leáll a vasút és a bukaresti tömegközlekedés, aligha tudja végigvinni a kormány a megszorító politikáját.

Ha az állam vezetői nem tudják hitelesen elmondani, hogy ők személyesen is készek részt vállalni a megszorításokból, a tömegek miért gondolnák, hogy ténylegesen szükség van a megszorításokra.

A középkorban a hadvezérek maguk mentek a csapataik élén szembe az ellenséggel. Kockázatos volt a hadi taktika, hiszen a vezér eleste vagy megsebesülése zavart okozhatott a csapatok számára, de ennek ellenére úgy gondolták, hogy a példamutatás a legfontosabb. A sereg minden tagjának látnia kell, hogy a vezér sem félti az életét, így hát nekik is vállalni kell a kockázatot.

Van azonban időben közelebbi példa is arra, hogy személyes, vagy családi áldozatvállalással lehet hitelesen képviselni a közösség érdekét. Erdély egyik mintatelepülésének, Kalotaszentkirálynak az RMDSZ-es polgármestere, Póka András György mesélte el, hogy amikor először választották a község élére, az önkormányzati képviselőkkel közösen járták be a község valamennyi utcáját, és mindenütt feljegyezték a problémákat. Nemcsak azokat, amelyeket a hivatalnak kellett megoldania, hanem azokat is, amelyek megoldása a község egyes lakosaira hárult. Levélben szólítottak cselekvésre mindenkit, akinek düledezett a kerítése, hullott a vakolat a háza homlokzatáról, elhanyagolt volt az udvara, vagy közterületen tartott tűzifát, építőanyagot vagy mezőgazdasági gépeket. A felszólítottak között volt a polgármester idős édesanyja is, aki a fiától várt segítséget az utcát csúfító kőhalom eltakarításához.

Amikor a hivatal a többszöri felszólítás és határidő-kitolás után rátért a bírságolásra, a polgármester édesanyja volt az első, akit megbírságoltak.

Az idős asszonynak biztosan nem esett jól, hogy szégyenpadra került egy olyan ügy miatt, amelynek a megoldását a fiától várta, a polgármester azonban vállalta a családi szégyent, mert úgy érezte: csak így tudja megüzenni a közösségnek, hogy nincs kivételezés. Mindenkire érvényesek a helyi szabályok, és mindenkinek vállalnia kell a feladat rá eső részét a felemelkedéshez. A példamutatás pedig meghozta az eredményt. Kalotaszentkirály ma az ausztriai, németországi falvakkal vetekedik a rendezettségben, az itt lakóknak és az ide látogatóknak nyújtott szolgáltatásokban.

A bukaresti kormányzat már azzal is hibázott, hogy nem maga vetette fel a politikusok személyes hozzájárulásának a kérdését. Ha az első megszorítási csomagot megelőzte volna a nulladik, amelyik a parlamenti képviselők, miniszterek, államtitkárok fizetésének a csökkentéséről szól, minden bizonnyal megelőzhető lett volna a társadalmi elégedetlenség, a szakszervezeti mozgolódás. Mert legyen világos:

míg csak a pártok, a parlament, vagy a kormányzati intézmények költségkeretének a csökkentéséről szólnak a hírek, az csakis egyes alkalmazottak elbocsátását, esetleg egyes beruházásokról való lemondást jelent. Ez még nem fáj a politikusoknak. Fájdalom nélkül pedig aligha lesz előrelépés.

Valószínű, hogy a végeredmény így is az lesz, hogy a politikusok kénytelenek lesznek a saját pénzük egy részéről lemondani. Ha azonban ezt nem önként teszik, hanem csak úgy, ímmel-ámmal, a társadalmi nyomásra, a sajtó ismételt kérdéseire adott válaszként, épp a gesztus meggyőző hatását csökkentik, vagy nullázzák le. Arra pedig gondolni sem merek, hogy milyen káros lenne kivárni, hogy az ellenzékben maradt szélsőséges pártok jöjjenek a kezdeményezéssel.

A „Fogjuk meg s vigyétek!” politikája helyett ideje áttérni az „Utánam, vitézek!” politikájára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.