2010. december 07., 10:412010. december 07., 10:41
Mert például a családi „legendárium” szerint már háromévesen voltam én is annyira szemfüles, hogy az ablak alatt piros palást alatt szöszmötölő édesanyámat lazán beszólítottam: „Anyuka, mit csinálsz te odakint? Gyere be, még megfázol!” De szerencsére következő évig elfelejtettem a „kis incidenst” és a fényesre suvikszolt cipőcskébe rakott ajándéknak éppúgy örültem, mintha az „igazi” nagy szakállú, rénszarvasszánnal közlekedő gyerekek kedvence rejtette volna oda az éj leple alatt. A fiammal is megjártuk, és lemondtunk a mikulásozásról, amikor megnyúlt ábrázattal, sírásra görbülő szájjal fejtette ki: „Ez nem is volt az igazi! Hát nem láttátok, vattából volt a szakálla?!”
A kudarcot elkerülendő a lányomhoz már taxis Mikulást hívtunk – abban az időben ilyen is volt mifelénk –, és ebben az volt a jó, hogy mi, szülők is „pofára estünk”, amikor hatalmas puttonyával beállított a mindenki számára ismeretlen, „igazi” Mikulás. Tudta a „leckét” is, verset mondatott, énekeltette a leányzót, még azt is megkérdezte, imádkozni tud-e és feladatul adta nekünk, hogy jövőre tanítsuk meg imádkozni. Szóval mélységesen megértem a mostani fiatal szülőket, akiknek eszén Mikulás-ügyekben folyton túljárnak a mai gyerekek. Például az egyik ismerősöm kisfia – aki alig négyévesen, a betűk ismerete nélkül már úgy szörfözött az interneten érdekesebbnél érdekesebb játékok után kutatva, mint egy igazi profi – nehezményezte, hogy bezzeg az óvodástársainál igazi Mikulás jár, nem abból a settenkedő fajtából való, amelyik az éjszaka leple alatt teszi a cipőbe az ajándékot. Valósággal követelte, márpedig hozzá is jöjjön a Mikulás.
A szülőknek nem volt mit tenni, intézkedtek, és december ötödikén este annak rendje-módja szerint hozzájuk is bekopogott a piros palástos, nagy szakállú Mikulás, hatalmas puttonnyal a hátán. Addig még rendben volt a dolog, amíg az ilyen-olyan óvodai dolgokról számoltatta be a kislegényt a Mikulás, de amikor arra került sor, hogy mondana egy verset, a legénykének elfogyott a cérnája, és csak ennyit mondott: „Tegye csak le, amit hozott, s azzal mehet is...”
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.