2011. május 06., 10:202011. május 06., 10:20
Ehelyett az ütött szöget a fejembe, mégis hogyan működhet az az oktatási rendszer, amely a kilépő diákokat már az anyanyelvhasználat alapvető elemeire sem képes megtanítani, ezért – hogy azok ne bukjanak el tömegesen – inkább engedélyezi a különféle segédeszközök használatát a végső megmérettetésen. Vélhetően elsősorban nem feltétlenül a tanárok a felelősek a jelenlegi állapotokért.
Persze közhely, hogy a tanári pálya presztízse ma már valahol a vasúti kábeltolvajok megbecsültségének szintjén mozog. Hiszen egyrészt nem fizetik meg a gyermekek életre való felkészítésével megbízott szakembereket (bár az is igaz, hogy aki eleve alkalmatlan a tanári pályára, az kétszer akkora fizetésért is az marad), másrészt a rendszer úgynevezett liberalizálásával minden eszközt kivettek a kezükből, amellyel megalapozhatnák tekintélyüket a diákok előtt. Nem arról van szó, hogy drákói szigort, poroszos vasfegyelmet, nyílt színi felpofozást vagy vonalzóval kiosztott körmösöket kellene ismét bevezetni, de azt azért rögzíteni kéne, hogy az osztályteremben a tanár az úr.
A jelenlegi trend viszont a jogkiterjesztési mánia nyomán lassan már arról szól, hogy mindenkinek joga van az érettségi, sőt az egyetemi diplomához is. Azaz egy elvont eszmét helyez előtérbe a józan ésszel szemben. Mert joga az lehet bárkinek bármilyen diplomához, ha egyszer a képességei nincsenek meg a megszerzéséhez. A képességeket ugyan egy bizonyos szintig lehet fejleszteni – de azon túl már csak az egyenlősítési kényszer nyomán előállt kínlódás következik. Így aztán az illetékesek inkább a mércét szállítják le, csak hogy megfeleljenek a trendnek, és elmondhassák: lám-lám, nálunk mindenki diplomás.
A következő fokozat akár az is lehetne, hogy az érettségiző diákoknak feladatot már nem is kell megoldaniuk, mert amúgy is képtelenek lennének arra a bonyolult műveletsorra, hogy elolvassanak egy irodalmi művet, azt megértsék, majd írásban visszaadják az annak kapcsán született benyomásaikat. Ehelyett egyszerűen eléjük tesznek egy nyomtatott szöveget, és az megy át az érettségin, aki hibátlanul (na jó, legfeljebb négy-öt helyesírási hibával) képes lemásolni. Helyesírási szótár természetesen használható.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!