2008. december 23., 11:152008. december 23., 11:15
Összeesküvés-elméletet is fölösleges lenne keresni: ha a két párt vezetői valójában nem is feltétlenül utálják annyira egymást, azért a nagykoalíció valós lehetősége a választások előtt is csak kevesük fejében fordult meg, és még a voksolás után sem ez volt az elsődleges prioritás. Hogy végül mégis ez a két párt alakított kormányt, az a pillanatnyi konjunktúra eredménye.
Hogy ezt sokan a forradalom elárulásaként értelmezik, az részben annak a jele, hogy 19 évvel a ’89-es események után még mindig számos frusztráció él az akkor történtekkel kapcsolatosan, mivel nem sikerült feldolgozni az eseményeket. Máig sem derült fény arra, pontosan mi is történt, ezért pedig nem is kis felelősséget visel az előző rendszer számos prominens személyiségét soraiban tudó, a forradalmat követően hatalomra került Nemzeti Megmentési Front, amelynek egykori vezetője, Ion Iliescu még ma is az egyik legellentmondásosabb és legtöbbet bírált politikus.
Az ő kifütyülése is, megdobálása is jelzi: a 19 éve történtek kapcsán még számos nyílt seb tátong, és számos kérdés vár válaszra. Közben persze sok minden változott: ez a Románia már nem a FSN Romániája, amit a NATO- és EU-tagság, illetve a jobb életszínvonal mellett többek között az is jelez, hogy a politikusokat bárki nyilvánosan bírálhatja. Ha pedig bírálatát tojás- vagy érmedobálással is nyomatékosítja, legfeljebb bírságra számíthat. Igaz, ez azért vigasznak meglehetősen sovány az elvesztegetett évekért.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.