2011. március 02., 09:432011. március 02., 09:43
Abban az időszakban valóságos kultúreseménynek számított egy-egy römi- vagy kártyaparti forralt bort kortyolgatva, mert az üzletekben akkoriban vásárolható rettenetesen savanyú bort másként meg sem lehetett inni. Ezt is csak azért ittuk, hogy ha a sok nevetéstől kiszáradt a torkunk, hát legyen amivel leöblíteni. Mert mondanom sem kell, kizárólag a játék kedvéért kártyáztunk vagy römiztünk és azért, hogy közben suttogva szidhassuk a rendszert, és pikáns vicceket mondhassunk a diktátor-házaspárról. Aztán a rendszerváltás után megszűntek ezek a szórakoztató esték, lett számítógép meg minden egyéb, ami elvonja az ember figyelmét a szomszédjában élő másik emberről, de akár a barátairól is. Nekem pedig egyre erőteljesebb igényem fogalmazódott meg ezen játékok iránt, és alkalmas partnerek hiányában a gyermekeimet tanítottam meg ezekre a játékokra. Annál is inkább, mert hiszem és vallom, hogy minden magyar embernek illik legalább egy kártyajátékot ismerni és továbbadni a gyermekeinek. Természetesen ugyanúgy, mint hajdanán, óriási partikat csaptunk a hosszú téli estéken, csakhogy most a gyermekeim voltak a kártya- és römipartnerek, nem a szomszédok, és nem a barátok. Azt viszont nem tudtam, hogy csemetéim továbbfertőzték a baráti körüket, mintegy alternatív szórakozási lehetőséget kínálva a számítógép-diszkó-kocsma hármasnak. Sőt azt sem tudtam, hogy a tőlem szerzett tudást egész magas szintre tökéletesítették. Így óriási meglepetés ért a minap, amikor römipartira hívtam a lányom baráti körét – kamaszéveik végén tartó ifjú társaságot –, és nemhogy megvertek, porig aláztak, megsemmisítettek römiben. Pedig még az elején azt hittem, komoly esélyeim vannak a nyerésre, annál is inkább, mert az ifjak a römi mellett még számos dologgal foglalkoztak. Többek közt jó étvággyal majszolták a szendvicseimet, SMS-eket fogadtak és írtak, ötpercenként válaszoltak a telefonhívásokra, vagy éppen ők hívtak valakit, és teljesen mellékesen rendezgették a figurákat a táblán – legalábbis nekem úgy tűnt. Aztán miközben én annak örvendeztem, hogy jól alakulnak a dolgok a táblámon, teljesen váratlanul zsolival zártak... S nem csak egy közülük, rendre mindegyik!...
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.