2010. május 10., 10:292010. május 10., 10:29
Miután kiderült, Biró Rozália alpolgármester bejelentette, ő a felelős a nevetséges tükörfordításokért, de ez mégsem jár semmilyen konkrét következménnyel, a szövetség megyei ügyvezető elnöke botrányba fojtotta az EMNT által a témában megszervezett fórumot.
Az akció indoka vélhetően az, hogy miután az RMDSZ megpróbálta átvenni a kezdeményezést politikai ellenfeleitől , ám a botrányos lista miatt „beégett”, most arra koncentrált, hogy a baki nyomán lépéselőnybe került opponensei se tudjanak érdemben megnyilvánulni. Ezért volt szükség arra, hogy saját műszaki apparátussal jelenjen meg az EMNT-rendezvényen, és azzal a képtelen váddal próbálja meg hitelteleníteni, hogy a második világháborúban használatos utcaneveket akarják rehabilitálni. Az ötlet ördögi: képzeljük csak el, milyen jól elcsámcsognának azon a nyugat-európai sajtóban, hogy Tőkés László ismét Hitler-utcát szeretne Váradon.
A provokáció azonban nem ért célt, sem Szabót, sem kíséretét nem inzultálták. Az RMDSZ számára viszont súlyos presztízsveszteséget jelenthet az ügy, hiszen meglehetősen visszásan fest, amikor a megyei ügyvezető elnök megpróbál botrányba fojtani egy rendezvényt. Ez még akkor sem elfogadható, ha amúgy Tőkés László néha indokolatlanul személyeskedő hangnemben bírálta Szabót. Emlékezetes amúgy, hogy néhány éve az EMI bekiabálásokkal zavarta meg az RMDSZ meghívására Váradra látogató Kuncze Gábor előadását.
Kíváncsi vagyok, a szövetség országos vezetése szerint belefér-e az RMDSZ hivatalos irányvonalába, és alkalmasnak tartják-e a hitelesség viszszaszerzésére, hogy a szövetség egyik megyei potentátja egy, az RMDSZ-re amúgy is rossz fényt vető ügyben a párbeszéd helyett az általa folyton bírált radikális oldal módszereit alkalmazva valóságos ámokfutást rendez.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.