2012. április 20., 11:052012. április 20., 11:05
Az ok: így szeretné növelni szimpatizánsainak számát a muszlim világban. A Barcelona már korábban hasonló lépést tett: a Szaúd-Arábiában értékesített mezeken a klubcímerben látható keresztből csupán a függőleges sáv maradt meg. A Real Madrid keresztmentesítésének ötlete állítólag a csapat egykori ikonikus játékosától, jelenlegi sportigazgatójától, Zinedine Zidane-tól származik, aki történetesen maga is észak-afrikai származású muszlim.
Ha ez tényleg így van, akkor elmondhatjuk, hogy ugyanolyan gyomrost vitt be fejjel a klub történetének és az európai kultúrának, mint amilyent a 2006-os világbajnoki döntőben az olasz Marco Materazzinak, aki állítólag a Zidane-család hölgy tagjainak erkölcseit vonta kétségbe a pályán. Most nem volt szó provokációról, csupán az anyagi haszon reménye késztette arra, hogy „világiasítsa” a kereszttel ellátott koronás klubcímert. Az idealista XIII. Alfonz király, aki még 1920-ban ajánlott jelentős anyagi támogatást a klubnak, ha az Madrid CF-ről Real Madrid CF-re változtatja a nevét, hogy királyi klubként a keresztény értékrend ápolója legyen a spanyol futballvilágban, meg nyugodtan forogjon a sírjában.
Ő még nem volt eléggé haladó ahhoz, hogy megértse az idők szavát, azt, hogy az anyagi haszon érdekében nyugodtan zárójelbe tehetők a több ezer éves kulturális hagyományok. Nem érdemes azonban megállni félúton. Spanyolország még ma is a királyság retrográd államformáját nyögi, de egy ilyen, világszerte minél szélesebb szurkolótábor meghódítására törő klub esetében minden bizonnyal rossz vért szül az elitista, kirekesztő „királyi” jelző.
Manapság illik valami korszerűbb megnevezést választani. És mi lehetne megfelelőbb az egyenlőségeszmét a lehető leginkább megtestesítő, a lehető legszélesebb tömegeket felölelő kifejezésnél, a proletárnál? Igaz, a Proletár Madrid kissé furcsán hangzik, de meg lehet szokni. Persze csak addig, amíg rá nem jönnek, hogy provincializmus a spanyol fővárosra korlátozni a klub földrajzi bázisát. A 21. században globálisan kell gondolkodni, ezért a Madridot hamarosan fölválthatja a Globál. És ekkortól kezdve a Proletár Globál már valóban világhódító útra indulhat, hiszen immár az egész korszellem megtestesítőjeként lép pályára a maradi provincializmus ellen.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.