Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai fogyóeszközök, avagy a válság árnyai

2020. január 13., 08:58

2020. január 13., 08:58

Az elmúlt időszak fejleményei, nyilatkozatai joggal keltik azt a benyomást, hogy a román politika időnként ismétli önmagát. Klaus Johannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök politikai machinációi, az előre hozott választások erőltetése, az ezzel kapcsolatban kitapintható érdekkülönbség láttán sűrűn beötlik, hogy ezt a Dâmbovița-parti filmet már láttuk, és mintha nem lenne kedvünk az ismétléshez…

A román liberális párt tavaly novemberi hatalomra kerülése óta nyilvánvaló, hogy az alakulat volt és jelenlegi vezetői igyekeznek minden áron kihasználni a PNL hirtelen népszerűség-növekedése biztosította kegyelmi állapotot, és mindezt betonbiztos parlamenti többségre konvertálni előre hozott választások útján. Csakhogy bármennyire igyekeznek a feltétel nélküli politikai szövetségesek a teljes összhang benyomását kelteni, egyre inkább kidomborodik az államfő és a miniszterelnök markánsan eltérő álláspontja. A második mandátumát különösebb erőfeszítés nélkül megszerző Johannis teljesen nyeregben érezheti magát, immár semmilyen veszítenivalója nincs, és noha megvalósult az azzal kapcsolatos álma, hogy „saját kormányát” ültesse a Victoria-palotába, jelenleg ez még mindig csak félsiker. Mivel a PSD-kormány megbuktatása ellenére a liberálisoknak még mindig nincs többségük a törvényhozásban, a hatalmat nem sikerült teljes egészében megszerezniük. Ez egyértelműen megmutatkozik az Orban-kabinet számtalan próbálkozásának meghiúsulásában is: a kisebbségi kormányzás – no és persze a többi parlamenti pártokkal kialakult érdekellentétek – miatt a liberálisok képtelenek betartani számos kampányígéretüket, nem tudják véghez vinni többek között a különleges nyugdíjak eltörlését vagy az ügyészek és bírák tevékenységét ellenőrző speciális nyomozó hatóság megszüntetését. Az országnak a szociáldemokratáktól való „felszabadításán”, a sokat hajtogatott „PSD-tlenítésen” túlmenően ez a nagy hiányosság fűti az államelnököt az előre hozott választások kierőszakolására, egy többségi liberális kabinet, de legtöbb kétpárti koalíciós kormány esetén ugyanis szabaddá válna a pálya elképzelései gyakorlatba ültetése számára.

Van azonban egy bökkenő: politikai ambíciói megvalósítása terén Johannis számára Orban eszköz csupán, nem hosszú távú partner. A jelenlegi államfő szemében a miniszterelnök mindössze „fogyóeszköz” egy magasztosabbnak tartott cél elérése, a teljes hatalom megszerzése érdekében, ahogy láttuk azt Traian Băsescu egykori elnöktől a Călin Popescu-Tăriceanuval a 2004-es választások után nem sokkal kirobbant, majd évekig elhúzódott konfliktus idején. De ugyanez a forgatókönyv volt tetten érhető a másik politikai tábor háza táján: a PSD 2016-os választási sikerét követően Liviu Dragnea kizárólag saját céljai (mindenekelőtt az igazságszolgáltatástól való menekülése) mentén állított, majd hívott vissza kormányfőt, és ha végső terve beválik, vagyis nem ítélik letöltendőre, minden bizonnyal Viorica Dăncilát is megbuktatta volna. Ludovic Orban ezeknek az előzményeknek az ismeretében (is) tisztában van vele, hogy lemondása vagy kormányának bizalmatlansági indítvány útján történő megbuktatása esetén semmi garancia nincs arra, hogy Johannis ugyancsak őt bízza meg az új kabinet megalakításával. Ezért vonakodik fejjel nekimenni a falnak, és ellenvetés nélkül alávetni magát a Cotroceni-palotából érkező ukázoknak. Ráadásul az előre hozott választások kicsikarása nagyban függ a PSD-től is, amelynek a 2019-ben elszenvedett vereségek miatt semmi érdeke idő előtt urnák elé hívni a választókat, így várhatóan mindent megtesz a PNL-kormány fennmaradása érdekében – Orbannal vagy nélküle.

Ugyanakkor ebben a nagy politikai kavarásban úgy tűnik, Johannisék igyekeznek az RMDSZ-t is eszközként felhasználni céljuk eléréséhez azáltal, hogy a kétfordulós polgármester-választás forszírozásával rákényszerítik a szövetséget a kormánybuktatás, majd az előre hozott választások kicsikarásának támogatására. Bár az sem kizárt, hogy mindez egy majdani koalíció kialakításának megágyazó politikai háttéralku része, hiszen az RMDSZ pár hónapja még nem tartotta időszerűnek az idő előtti megmérettetést, ma viszont már áll elébe. Bárhogyan is alakul majd, egyértelműen mozgalmasnak és eseménydúsnak ígérkezik az idei év Romániában, azt viszont jó lenne elkerülni, hogy a pártspekulációk közepette jókora politikai válság is tetézze a választási esztendőt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.