Parlamenti választások: rajt előtt

VEZÉRCIKK – Bár a vasárnapi parlamenti választások előtt készült felmérések alapján csak az tűnik kérdésesnek, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) milyen előnnyel szerzi meg az első helyet, az előző évek tapasztalatai alapján korai lenne még lefutottnak tekinteni a mérkőzést. 

Balogh Levente

2016. december 08., 23:392016. december 08., 23:39

Megtörténhet ugyanis, hogy a szociáldemokraták még 40 százalék körüli eredménnyel sem alakíthatnak kormányt – mint ahogy az is, hogy ennél jóval kisebb szavazataránnyal is ők alkothatják majd a koalíció fő erejét, és adhatják a miniszterelnököt, ha potenciális szövetségeseik jól szerepelnek, és átlépik a parlamenti küszöböt. Az előrejelzések szerint ugyanis úgy tűnik, hogy a mostani választás kimenetelét a kis pártok döntik majd el, amelyek közül – az RMDSZ kivételével – gyakorlatilag mindegyik újonc.

Mindez persze csak részben jelenti azt, hogy a romániai politikai osztály alapos megújuláson menne keresztül, hiszen a bejutásra eséllyel pályázók közül az ALDE élén a veterán politikusnak számító Călin Popescu-Tăriceanu volt miniszterelnök áll, tagjainak zömét pedig a liberálisoktól vele együtt kilépett politikusok adják. A Népi Mozgalom Párt (PMP) sem a semmiből érkezik, hiszen az a Traian Băsescu vezeti, aki két cikluson át is az ország államfője volt, és a soviniszta Egységes Románia Párt (PRU) sem a hamvas ártatlanság megtestesülése, mivel elnöke, Bogdan Diaconu a PSD színeiben jutott parlamenti mandátumhoz négy éve.

Az egyetlen, igazán újnak számító, és a bejutásra is jó eséllyel pályázó erő a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzati választáson Bukarestben hatékonyan tudta megszólítani a jelenlegi politikai osztályból kiábrándult, igazi megújulást akaró, zömmel fiatal és értelmiségi réteget, és amelyben ma sokan látják a jobbközép politika hiteles megújítójának letéteményesét.

A fegyelmezett, zömmel Óromániában élő, vidéki, alacsony képzettségű szavazótáborral rendelkező PSD-vel szemben a botrányok tépázta, igazi hangját megtalálni nemigen tudó Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll, amely éppen az USR-rel szemben veszített támogatottságából a jobbközép oldalon. A versenyt kettejük között az önerőből elért eredményen túl az dönti el, hogy kinek a lehetséges partnerei lesznek a parlamentben. A PSD jelen állás szerint csakis az ALDE-ra támaszkodna, amelyet eddig a szociáldemokraták tartottak lélegeztetőgépen azáltal, hogy Tăriceanut kinevezték a szenátus elnökévé, és ezzel biztosították, hogy a napi politika első vonalában maradjon. A pártot a szebb napokat is látott politikus alaposan megkopott, de azért még létező személyes karizmája, valamint a PNL demokrata-liberálisokkal való egyesülése miatt a liberálisokból kiábrándult szavazók juttathatják be a parlamentbe. Bár Victor Ponta volt PSD-s kormányfő a saját maga által pátyolgatott PRU-t is potenciális partnernek tekinti, kétséges, hogy a szélsőséges párt egyáltalán bejut a parlamentbe, és ha igen, akkor sem igazán lesz szalonképes.

A másik oldalon a PNL természetes szövetségesének az USR tűnik még akkor is, ha utóbbi eddig elzárkózott az együttműködés elől, hiszen mindketten Dacian Cioloș jelenlegi kormányfőt akarják miniszterelnöknek. A PMP is ezt az oldalt erősítheti – bár nem túl biztató, hogy Traian Băsescu pártelnök a jelek szerint úgy érzi, csak a PRU-val a soviniszta románok szavazataiért megküzdve juthat parlamentbe, ezért durván magyargyűlölő retorikát vetett be.

Mindkét oldal számára potenciális partner az RMDSZ. Ugyan a PSD elnöke most kizárta a vele való együttműködést, azért nem fogadnánk arra, hogy az eredmények ismeretében nem vizsgálja majd felül álláspontját, ha a kormánytöbbséghez épp a magyar szervezet mintegy öt százaléka kell majd. A román pártok közötti versenyt az dönti majd el, hogy eluralkodott-e az apátia a választókon, vagy a posztkommunista, velejéig korrupt PSD visszatértének veszélye, illetve az USR jelentette potenciális új alternatíva megjelenése kellőképpen mozgósítja majd az ellenoldal híveit.

Az RMDSZ amúgy viszonylag kényelmes helyzetben várja a voksolást, hiszen egyik ellenfelét, az MPP-t két befutó parlamenti hellyel semlegesítette, a másik, az EMNP pedig nem indul. Ráadásul az alternatív parlamenti küszöbnek köszönhetően az ötszázalékos küszöb elbukása esetén sem kell aggódnia, hiszen még úgy is alig néhány fővel kevesebb honatyát küldhet a parlamentbe. Persze ha az RMDSZ nem lépné át a küszöböt, az óriási imázsveszteséget jelentene a választók és a most mellé állt magyar kormánypártok előtt is, ezért már a kampányidőszakot megelőzően – kihasználva az amúgy valóban erősödő magyarellenes lépéseket – a szövetség igyekezett a magyar–román konfliktusra kihegyezni a kampányát, apokaliptikus következményekkel riogatva a magyar közösséget arra az esetre, ha nem lépné át a parlamenti küszöböt.

Vasárnap eldől, mennyire sikerül mozgósítani a magyar választókat ezzel a retorikával.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 24., kedd

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?
2025. június 24., kedd

Meglehet, ez lesz a mi Csernobilunk – A parajdi katasztrófáról a szociológus szemével

A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.

Meglehet, ez lesz a mi Csernobilunk – A parajdi katasztrófáról a szociológus szemével
2025. június 22., vasárnap

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál
Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál
2025. június 22., vasárnap

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

2025. június 20., péntek

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

A kódolt instabilitás kormánya
A kódolt instabilitás kormánya
2025. június 20., péntek

A kódolt instabilitás kormánya

2025. június 19., csütörtök

Sós szájíz, sótlan felelőtlenség Parajd ügyében

A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.

Sós szájíz, sótlan felelőtlenség Parajd ügyében
2025. június 13., péntek

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Nicuşor Dan diplomáciája
Nicuşor Dan diplomáciája
2025. június 13., péntek

Nicuşor Dan diplomáciája

2025. június 10., kedd

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt
2025. június 06., péntek

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Elsöpör az AUR-hullám?
Elsöpör az AUR-hullám?
2025. június 06., péntek

Elsöpör az AUR-hullám?

2025. június 04., szerda

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.

Huszárok a sós vízben
Huszárok a sós vízben
2025. június 04., szerda

Huszárok a sós vízben

2025. június 03., kedd

Parajd, a működésképtelen Románia és az újratervezés

Megnyugtató válaszok, lehetséges megoldások helyett egyre több a kérdőjel Parajdon azóta, hogy az évtizedek óta nem tapasztalt vízhozammal megáradt Korond-patak május utolsó napjaiban teljesen megtöltötte a sóbányát.

Parajd, a működésképtelen Románia és az újratervezés