Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Orvosi etika háborús helyzetben

2020. április 02., 08:022020. április 02., 08:02

Az állam egészének működésén, számtalan szakmai ágazat felkészültségén, hozzáállásán túlmenően talán az egészségügyről nyújtja a legpontosabb látleletet a Romániát is egyre aggasztóbb mértékben sújtó koronavírus-járvány. A rendszer egészét átható, kormányzati ciklusokon átnyúló, egymást váltó miniszterek ígéretei, különböző reformkísérletek ellenére is fennmaradó problémákat legutóbb a bukaresti Colectiv klubban 2015-ben bekövetkezett tűzvész világította meg vakító élességgel, ám teljes valójában mégis a jelenlegi járványhelyzet hozta felszínre az egészségügy összes buktatóját.

Hogy a romániai ellátórendszer hiányos, azt eddig is tudtuk, hogy a kórházak felszereltsége kritikán aluli, az mindannyiunk számára közismert, az ágazatot sújtó, az elmúlt évtizedek masszív, több tízezres nagyságrendű elvándorlása okozta akut szakemberhiányról nem is beszélve.

Most, a pandémia beköszöntével azonban minden rendellenesség hatványozottan kiütközik. Takarózhatnánk ugyan azzal, hogy a nyugat-európai országokban, sőt az Egyesült Államok járvány sújtotta vidékein sincs elegendő lélegeztetőgép, orvosi eszköz, ez még egyáltalán nem menti fel a mindenkori illetékeseket a hazai egészségügy felzárkóztatása, korszerűsítése bűnös mellőzésének felelőssége alól.

Megannyi „reformer” miniszter, államtitkár és menedzser lelkén szárad, hogy a romániai orvosok, asszisztensek, ápolók, mentősök nem jutnak elegendő védőmaszkhoz, -öltözethez, hogy a kórházakban kötszerből, fertőtlenítőszerből sincs elegendő. Most üt vissza igazán a bukaresti kormányzatok és a teljes politikai osztály eléggé el nem ítélhető viszonyulása a társadalom stratégiai fontosságú kérdéseihez: a katonai védelemre, fegyverkezésre eurómilliárdokat szórnak el, eközben új kórházak építésére, orvosi felszerelésekre nincs pénz. Mintha ne adj’ isten háború esetén éppenséggel nem egy minden tekintetben felszerelt egészségügyi hálózatnak kellene ellátnia a sebesültek tömegeit…

Márpedig a mostani járványügyi helyzet közepette sajnos nem járunk messze a háborús állapotoktól. Illetékesek előrejelzése szerint közeleg a pillanat, amikor a fertőzöttek magas száma miatt nem lesz elég a lélegeztetőgép, kórházi ágy, kórterem, amikor a rendszer nem lesz képes ellátni valamennyi beteget. Ilyen fenyegetettség közepette különösen ijesztő, hogy a koronavírustól, fertőződéstől, kórházi állapotoktól rettegő pácienseknek az egészségügyi dolgozók egy részének előzmény nélküli hozzáállása miatt is aggódnia kell.

Természetesen igazuk van a hazai orvosoknak, asszisztenseknek, mentőautókon szolgálatot teljesítő járművezetőknek, amikor megfelelő körülményeket, védelmet, felszerelést követelnek maguknak. Elvégre „lemeztelenítve”, puszta kézzel nem vehetik fel a harcot a gyilkos kórral, a járvánnyal szemben; arról nem beszélve, hogy magukat fokozottan kiteszik a fertőzés veszélyének. És végeredményben az ő esetükben is érthető a félelem, a saját, valamint közvetlen családtagjaik, hozzátartozóik egészsége iránti aggodalom.

Ettől függetlenül erősen visszatetsző, hogy többtucatnyi romániai egészségügyi alkalmazott – élen a bársonyszékéből felálló egészségügyi miniszterrel – ezekben a nehéz időkben találta elérkezettnek a pillanatot a nyugdíjazásra, felmondásra, a praxis félbehagyására. Joggal érezheti úgy az előbb-utóbb mindenképpen egészségügyi-orvosi ellátásra szoruló polgár, hogy cserben hagyták a fehér köpenyesek, akiknek gesztusa kapcsán bizony nem kevesen emlegetnek – szakmabeliek is! – dezertálást.

Ne feledjük, az egészség fenntartásának, helyreállításának semmihez sem hasonlítható hivatását választó egyén első és legfontosabb feladata a gyógyítás, az orvostudomány atyjának, Hippokratésznek az intelme alapján: „A beteg java a legfőbb törvény.” Mert hát legyen bármennyire alulfizetett, felszerelés nélküli, a sofőr sem hagyja az út szélén vesztegelni az autót, ha kifogy a tartályból az üzemanyag, és a villanyszerelő sem sötétségben a házat, a várost rövidzárlatkor. És a sor még folytatható lenne, igazság szerint azonban a hippokratészi eskün nyugvó orvosi etika minden szakmai hitvallás fölött áll. Jó lenne, ha ezt tartanák szem előtt a vitathatatlanul emberpróbáló időknek kitett hazai gyógyítók még akkor is, ha sokszor úgy érzik, hogy a társadalom magukra hagyta őket. Sajnálatos lenne, ha nem hősként tisztelve hajolnánk meg előttük mi is, mint más országokban.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.