Pataky István
2021. szeptember 23., 09:232021. szeptember 23., 09:23
Európa nagy része kiszolgáltatott energiaügyben. A legnagyobb gázcsapnál Oroszország áll. Olyan hirtelen kialakuló válsághelyzetekben, mint amilyen a mostani, az önellátás, az energetikai függetlenség óriási gazdasági előnnyé válhat. Románia közel tíz évvel ezelőtt kapott egy esélyt. Nem tudott élni vele.
Az év eleje óta megháromszorozódott, történelmi csúcsra emelkedett a földgáz világpiaci ára, ami energiaválsággal, Nyugat-Európában már gyártóüzemek leállásával fenyeget. A piaci várakozások szerint a gáz megawattóránkénti ára csak jövő tavasszal csökken majd hatvan euró alá, a jelenlegi árrobbanás előtti szintet pedig legkorábban 2024-ben érheti el. A szakértők többsége a Kreml ügyködését látja a drágulás hátterében. Eszerint a földgáz árának drasztikus emelkedését az okozta, hogy az orosz állami Gazprom vállalat csökkentette a Nyugatnak szánt gázszállításokat a vitatott Északi Áramlat–2 gázvezetéket gyors üzembe helyezése céljából.
A politikailag kevésbé elfogult elemzők ugyanakkor csupán egy Moszkvának kedvező helyzetelőnyről beszélnek. Szerintük, mivel nincsenek hosszú távú szállítási szerződések, és megszűnt a földgázár olajárhoz kötöttsége, a gáz ára rövid távon alakul ki, ingadozóvá válik, ha hiány van, máris meglátszik az árban. Az átlagosnál hidegebb előző tél miatt a németországi, de több más ország gáztárolóinak töltöttségi szintje is mélyponton van. Ráadásul nemcsak Európában, hanem Ázsiában is megnőtt a kereslet.
Románia ma jelentős gázimportra szorul. Az árliberalizációval párosulva régen látott válságot okozhat az energiaárak egekbe emelkedése. Pedig alakulhatott volna ez másként is. A Petrom és az ExxonMobil 2012 februárjában jelentették be: jelentős földgáztartalékot fedeztek fel a Fekete-tenger alatt, Románia kontinentális talapzatában. Akkor arról szóltak a hírek, hogy Európa harmadik legnagyobb földgáztermelője lehet Románia, ha beindul a kitermelés. Tanulmány is készült, mely szerint az említett lelőhely kiaknázása 2040-ig mintegy 26 milliárd dollárt hozhat a román költségvetés számára, az ezzel kapcsolatos beruházások pedig harmincezer munkahelyet teremthetnek. 2013-ban Victor Ponta akkori miniszterelnök büszkén beszélt arról, hogy Románia öt-tíz éven belül energetikai szempontból független lesz.
Aztán jött a már jól ismert „autópálya-effektus”. Közbejött valami kis gond. A befektetők már épp indították volna a projektet, amikor a parlament módosította az adózást szabályozó offshore törvénycsomagot, azaz menet közben változtatott a korábban rögzített játékszabályokon. Ami az üzleti világban nem éppen a megbízhatóság, a kiszámíthatóság jele. El is kezdődött az azóta is tartó huzavona a befektetők részéről. Az amerikai Exxon közben már a projektből való kiszállás mellett döntött, ötvenszázalékos érdekeltségeit a kormány számításai szerint az állami Romgaz veszi át, amely így az osztrák OMV–Petrommal közösen láthat neki a befektetésnek. Amennyiben teljesülnek a jogi és gazdasági feltételek, ami a jobboldali kormány által megígért új offshore törvény elfogadását is jelenti. Hogy ez mikorra várható? Nem tudjuk.
A korábbi ígéretekkel, avagy inkább álmokkal ellentétben energetikai önellátás olyannyira nincs, hogy csillagászati árú, importból származó gázra várnak a nagyrészt kiürült romániai tárolók. A fekete-tengeri kitermelés végeláthatatlan elhúzódása jóval több egy elszalasztott lehetőségnél. Mégsem lepődünk meg rajta.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Rostás Szabolcs
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Balogh Levente
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
Balogh Levente
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Páva Adorján
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
Balogh Levente
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.
Balogh Levente
Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.
szóljon hozzá!