2011. január 24., 09:412011. január 24., 09:41
Mindennek az lett a következménye, hogy csökkent a nemzetbiztonsági szervek kötelékeiből nyugalomba vonult személyek egy részének járandósága is, hiszen például számtalan egykori alkalmazottról kiderült: úgy vonulhatott nyugalomba, hogy közben nem töltötte le teljes szolgálati idejét. A legnagyobb felháborodás amiatt tört ki, hogy az új jogszabály alapján minden nyugdíjat a nyugdíjalaphoz való hozzájárulások alapján számolnak ki – márpedig a katonák és rendőrök mindig is speciális nyugdíjalapba fizették be hozzájárulásukat, ezáltal járandóságuk speciális státusa most valamelyest megszűnt. Persze meg lehet érteni a fegyveres erőknél évtizedeket leszolgált veteránok abbéli tiltakozását, hogy a kormány egy már általuk elnyert jogot, a nyugdíjat igyekszik lefaragni, vagy hogy Emil Boc úgy értelmezi a legfelsőbb bíróság ítéletét, miszerint az csak a perben álló, és nem valamennyi nyugdíjas esetében függesztette fel az átszámítását. Ám azzal nehezen lehet egyetérteni, hogy sokan egyfajta szent tehénként, a társadalom kasztjaként tekintenek a fegyveres erőkre, amelynek privilégiumait még akkor sem szabad megnyirbálni, ha az állam maholnap képtelen folyósítani a közalkalmazottak bérét vagy az állami nyugdíjakat. Manapság, békeidőkben is úgy beszélnek a hadseregről – például a katonákat az ország első számú nagyköveteinek nevező védelmi miniszter –, mint Románia államiságának, modernizációjának, fejlődésének letéteményeséről, holott csak a sorkatonai szolgálaton átesett férfiak sokat tudnának mesélni a tiszti és altiszti kar képviselte erkölcsi, intellektuális „képzettségről”. A román hatóságoknak el kell dönteniük, hogy háborús állapotokra vagy modern, a tudásalapú társadalmat támogató reformra kívánnak berendezkedni. Vagyis hogy a fegyveres erők előjogainak dédelgetését vagy mondjuk az oktatás fejlesztését tekintik nemzetbiztonsági kérdésnek.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.