Pataky István
2021. december 02., 08:472021. december 02., 08:47
Az elkövetkező évek Németországáról egyelőre csak annyit tudunk, hogy nemcsak Angela Merkel távozik tizenhat éves kancellárság után a politikából, hanem a Kereszténydemokrata Unió is ellenzékbe szorul. Jön a szociáldemokraták, a liberálisok és a zöldek irányítása az Európai Unió legerősebb országában.
Az elemzők egyelőre csak találgatnak azzal kapcsolatban, hogy mi várható ettől a hármastól. Amit most tudunk róluk, terveikről, azok a koalíciós megállapodásban foglaltak, az elhangzott ígéretek. Érdemes odafigyelni ezekre, mert Berlin víziója nagyon könnyen válhat Brüsszel, az EU-bürokrácia hivatalos jövőképévé.
Varga Judit, a magyar kormány igazságügyi minisztere emelte ki az elmúlt napokban egy Facebook-posztjában, hogy ahogyan az új német kormány politikája körvonalazódik, úgy kapcsolt ötödik sebességbe a genderőrület is. A balliberális koalíció programjában külön alfejezetet szentelnek például a queerpolitikának, melynek keretében ösztönözni fogják az iskolai LMBTQ-lobbit, a nemkiegyenlítő műtétek teljes költségét az adófizetők pénzéből finanszíroznák, de szorgalmazzák, hogy minden uniós tagállamban elismerjék a szivárványcsaládokat és az EU-ban kötött egyneműek közötti házasságokat – írta a magyar tárcavezető.
Van ugyanakkor egy néhánymondatos kitétel, amely minket, erdélyi magyarokat is érinthet. Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő hívta fel a figyelmet arra, hogy a szocialista, zöld és liberális kormánykoalíció írásban vállalta: proaktívan támogatja a Minority SafePack kezdeményezést, és annak németországi gyakorlatba ültetését. „Kibővítjük a kisebbségi nyelvek és kultúrák megőrzését és fejlődését célzó programokat” – áll a kormányprogramban, amely megjegyzi, hogy az Európai Unióban nem létezik egy eredményes és számonkérhető kisebbségvédelmi mechanizmus, ezért a német kormány erősíteni kívánja a kisebbségvédelmi keretet a sokszínű Európában. Hogy a szexuális, illetve az őshonos nemzeti kisebbségek ügye közül melyik lesz erőteljesebben felkarolva, s melyiknek sikerül valós brüsszeli támogatást is nyernie, arra az eddigi tapasztalatok alapján nem nehéz válaszolni. Azért egy új német kormánynak adjuk meg a kezdeti bizalmat innen, Kelet-Közép-Európából, még akkor is, ha a mi bizalmunkra magasról tesznek Berlinben.
A most startoló német kormány mandátuma négy évre szól, de van a koalíciós megállapodásnak egy olyan programpontja, amely – ahogyan Boris Kalnoky fogalmaz – örökre megváltoztatja Németországot. A Die Presse, a Die Welt korábbi tudósítója, publicistája, a budapesti Mathias Corvinus Collegium médiaiskolájának jelenlegi vezetője a Mandineren megjelent írásában a migrációs politika radikális átalakításának hosszú távú kihatásáról értekezik. A Zöldek és a Szociáldemokrata Párt (SPD) eddig is a kettős állampolgárság és a liberálisabb bevándorlási szabályok bevezetésére tett ígéreteivel tudta megnyerni a bevándorló, különösen a török szavazókat – emlékeztet a német politika szakértője.
Németországban eddig nem engedélyezték a kettős állampolgárságot, ellentétben az Egyesült Államokkal, vagy éppen Magyarországgal, Romániával. A tervezett módosítás értelmében a német állampolgárságot kérelmezőknek nem kell lemondaniuk korábbi állampolgárságukról. Az új szabály különösen annak a közel másfél milliónyi töröknek jelent változást, akik ragaszkodtak török állampolgárságukhoz. Ők most szavazásra is jogosulttá válnak, a korábbi választási magatartás alapján ez az SPD-nek és a Zöldeknek kedvezne. Ráadásul a német állampolgárság megszerzéséhez eddig megkövetelt nyolc év tervezett csökkentése még vonzóbbá teszik Németországot a migránsok számára – írja Kalnoky.
Sok német és európai – köztük nagyon sok térségbeli – Helmut Kohlt sírta vissza Merkel kormányzásának utolsó éveiben. A most távozó kancellárt máris hiányoljuk.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1 hozzászólás