Pataky István

Pataky István

Műemlékek gyilkosai

2019. február 14., 08:002019. február 14., 08:02

2019. február 14., 08:002019. február 14., 08:02

Beomlott Herkulesfürdő legszebb épületének, a Sza­páry-fürdőnek a tetőzete. Az A kategóriás műemlék állapota az utóbbi tíz évben folyamatosan romlott, s mivel mostantól tető sem védi az esőtől, hótól az impozáns belső tereket, alighanem végnapjait éli Erzsébet császárné egykori kedvelt fürdőhelye.

Különösen drámai a történetben, hogy az elmúlt években civil építészek próbáltak segíteni a műemlék helyzetén: a Herculane Project lelkes tagjai a konzerválási munkálatokat is elvégezték volna, ha azt a nehezen követhető tulajdonjogi viszonyok nem akadályozzák meg. A helyi önkormányzat perben áll az épület telkének tulajdonosaival, a közbelépésre a kulturális minisztérium engedélye kellett, ami három hónap alatt sem érkezett meg. A lehető legszokványosabb forgatókönyv ez a rendszerváltás utáni Romániában az épített örökséget illetően.

Átgondolatlan, a régi-új tulajdonosokat semmilyen eszközzel nem segítő, olykor a végtelenségig elhúzódó restitúció, visszaperelési kísérletek, az értékes ingatlanvagyonuktól éveken át felelőtlenül szabadulni akaró önkormányzatok, a műemlékvédelmet összességében nyűgnek tartó állami hozzáállás és a reménytelenül változatlan bürokrácia – dióhéjban „csak” ennyi tényező emel barikádot az összeomlás előtt álló vagy felújításra szoruló romániai műemlékek megmaradása elé.

Szakemberek általános véleménye szerint ma a bukaresti politikát és a gazdasági életet uraló közbeszédből szinte teljes egészében hiányzik a műemlékvédelem témája. Csupán a civil szféra karolta fel az ügyet, s dicséretes lelkesedéssel próbálja megtörni a kormányzók közönyét. Nincs párbeszéd a helyi önkormányzatok és a kulturális minisztérium között, sok a rosszindulatúan kihasznált jogi kiskapu. Segítség a legtöbb esetben az Európai Unió részéről sem érzik. Nem igazán világos például, hogy a magánkézben lévő műemlékek miért nem kapnak támogatást uniós pénzekből.

„Az érvelésüket sem értem. Szerintem nem a tulajdonos személye a fontos, mert teljesen mindegy, hogy magánszemély, cég, szervezet vagy önkormányzat birtokolja az ingatlant; sokkal lényegesebb, hogy egy bejegyzett műemlékről van szó, hiszen az ilyen státusú épületekre írják ki és állapítják meg a támogatásokat. Sőt magánszemélyeknek még nehezebb fenntartani egy műemlék épületet, nem beszélve a felújítás finanszírozásáról. Romániában ez különösen fontos téma, mivel a visszaszolgáltatások révén sok műemlék került ismét magánkézbe, és szinte mindegyiket sürgősen fel kellene újítani” – osztotta meg velem az uniós hozzáállással kapcsolatos méltatlankodását egy tavalyi interjú során Kálnoky Tibor gróf, a nagy erőfeszítések árán újjávarázsolt miklósvári kastély tulajdonosa.

Az utóbbi huszonnyolc évben megtanultuk, hogy a román politikai elit ígérgetéseinek megvalósulási esélye az új autópályák számával egyenlő. Mit várjunk akkor a műemlékvédelem ügyében, amelyet még szemfényvesztő szép szavakra sem méltatnak Bukarestben? Vajon az igazságügy körül zajló harc jegyében legalább felmerül-e a kérdés a hangos kardcsörtetők körében, hogy ki és mikor felel a herkulesfürdői végnapokért, az épített örökség ellen évtizedeken át elkövetett merényletsorozatért?

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Elnökválasztás sorshúzással

Romániában mintha egyre inkább messiásválasztásra hívnák urnákhoz az embereket. Az eredményt pedig az algoritmus adja.

Balogh Levente

Balogh Levente

Második hely kiadó, Simion a befutó?

A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.