Bálint Eszter
2018. február 04., 21:532018. február 04., 22:11
2018. február 04., 21:532018. február 04., 22:11
Ismét bebizonyosodott a romániai hatóságok kettős mércéje, amikor a Bihar megyei törvényszék alapfokon a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) ellen döntött a nagyváradi kétnyelvű – román és magyar – utcanévtáblák kihelyezése ügyében.
Ugyanis miközben Románia még 2008-ban ratifikálta a Regionális vagy kisebbségi nyelvek európai chartáját, amelyben vállalta, hogy a hagyományos kisebbségi helyneveket is használja, a charta szakértői a 2012-ben készített Románia-jelentésben pedig külön kitértek arra, hogy az utcák nevét is ki kell írni a kisebbségek nyelvén, a Cemo az úgynevezett stratégiai perekben már jogerősen veszített Szatmárnémetiben, míg Marosvásárhelyen – Nagyváradhoz hasonlóan – ellene szól az alapfokú ítélet. Történik mindez abban az országban, amely a kisebbségek Mekkájaként tetszeleg a nemzetközi közvélemény előtt.
Ezért is döntött jól a jogvédő szervezet, hogy ezekkel a „stratégiai perekkel” próbálja a nemzetközi kisebbségvédelmi rendelkezések érvényesítésére „szoktatni” a romániai bíróságokat, amelyek azonban a nemzetközi jogot többnyire választható lehetőségnek tekintik, és arra hivatkoznak, hogy a romániai közigazgatási törvények nem írják elő kifejezetten az utcanévtáblák kétnyelvűségét.
Bár egyelőre a Cemo nem sok sikerrel büszkélkedhet, ezek a perek semmilyen körülmények között sem tekinthetők szélmalomharcnak, óriási előnyük ugyanis, hogy a kétnyelvű táblák elutasítását kimondó ítéletek birtokában tovább lehet menni az üggyel a nemzetközi fórumok elé, és bizonyítani lehet, hogy korántsem olyan fényes a helyzetünk, mint ahogyan azt Bukarestből láttatni akarják.
És nekünk, egyszerű polgároknak sem szabad szó nélkül hagynunk a mindennapos jogtiprásokat, a civil szervezetek mellett nekünk is mindannyiszor jeleznünk kell az illetékes fórumok felé, ahányszor úgy érezzük, hátrányos megkülönböztetés ér bennünket, legyen szó szimbólumaink üldözéséről, az anyanyelvű ügyintézés megtagadásáról, a magyar feliratok hiányáról vagy a konkrét sértésekről, uszításokról, amelyekből nem lesz kevés így a centenárium évében. Ne hagyjuk, hogy másodrangú állampolgárokként kezeljenek!
Első fokon elveszítette a nagyváradi önkormányzat ellen a kétnyelvű - román és magyar - utcanévtáblák kihelyezése érdekében indított pert a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO).
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
szóljon hozzá!