2011. május 19., 08:572011. május 19., 08:57
Gondolom, nem vagyok az egyedüli, aki alig várja, hogy mint a régi szép időkben, a legszebb vasárnapi ruhájában, hatszögletre kihúzva bevonulhasson, és az előadás előtt-után vagy a szünetben a kacskaringós aranydíszekben meg a pucér kőangyalokban gyönyörködjék. Isten mentsen persze, hogy mindez fontosabb vagy akár csak közel is olyan fontos lenne, mint a színdarab, de tény, hogy ennek a városnak a jó része úgy szocializálódott, hogy a színházban nemcsak színpad van, hanem vannak bársonyszékek, kakasülői zegzugok, megfogdosni való domborművek meg szép ruhába öltözött nők is.
Büszkék vagyunk az épületre is, hiszen a miénk. Egyre inkább az az érzésem azonban, hogy az előbb felsoroltak nem vonatkoznak mindenkire ebben a városban. Mondjam, ne mondjam? Román ajkú honfitársaink mintha kicsit sem várnák türelmetlenül, hogy végre beléphessenek Thalia bécsi stílusú templomába. Az épület ugyanis kész van. Gyönyörű, és teljesen használható. Előadás azonban nem lenne benne egészen őszig, az új évad kezdetéig, ha nem folyna épp most a Festum Varadinum. Nekünk, magyaroknak hát premier előtti belépésünk lesz, aminek persze örülünk, de miért csak mi örülünk?
Én ezt naivan úgy képzeltem volna, hogy a május 9-ei Európa-napi hivatalos átadáson vagy valamikor egy későbbi napon megjelenik a város krémje, nemcsak a sajtót hívják meg, és nem délelőtti időpontban, hanem este egy nagyszabású gálán. A város lakosságának – a teljes lakosságának! – éreznie kellene, hogy ez az övé, és nem csak az újságokban csodálni a jól végzett munka eredményét. Úgy álmodtam, hogy a polgármester eljön, és miután megtekinti a szintén restaurált dokumentumokat, amelyeket 111 éve rejtett el az akkori elöljáró a zárókő alá, ő maga is elhelyez egy hasonlót az utókor számára. Mert neki is, és nemzettársainak is fontos. A szomorú valóság persze az, hogy nem fontos. Hogy van, akinek bizony fáj, hogy azt a bizonyos akkori elöljárót Bulyovszky doktornak hívták, és nem máshogy. Hogy bizony Szigligeti Színháznak épült ez a palota, és nem Államinak. Kívánom nekik, hogy sikerüljön túllépniük ezeken a „sérelmeken”, és nem élni meg támadásként a nekik nem tetsző történelmi valóságot.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!