Pataky István
2021. december 30., 09:572021. december 30., 09:57
Az év úgy zárul, ahogyan azt idén megszokhattuk: koalíciós vita és kiszámíthatatlan járványkezelés. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerdán úgy tartott sajtótájékoztatót, hogy még nem tudott biztosat mondani az általa vezetett tárca törvénytervezetéről, amely bevezetné a zöldigazolványt, s azt kötelezővé tenné a munkahelyen, a közalkalmazottak és a versenyszféra dolgozói számára egyaránt.
Ígéret ugyan van a gyors döntésre, a parlamenti halasztás viszont jól jelzi, hogy nincs egyetértés a két nagy koalíciós párt között a Covid-igazolvány használatára vonatkozóan. Azaz az ötödik hullám küszöbén még nem tudjuk, milyen eszközökkel él a kormány az újabb egészségügyi válsághelyzet enyhítése érdekében. Az ugyanakkor biztató, hogy az év során bemutatott intézkedési káoszhoz képest most legalább az irányvonal ismert: Rafila a szigorú lezárások helyett inkább a zöldigazolványnak adna nagyobb teret, ami egy logikus és racionális út. Már csak olyan politikai partnerek kellene hozzá, akik nem kizárólag a legfrissebb közvélemény-kutatások adatai alapján hoznak döntéseket.
2021 az állam válságának éve volt. A járványkezelési káosz és improvizálás kéz a kézben járt a soha nem látott mélységbe süllyedt politikai krízissel. Klaus Iohannis néhány hónap alatt szédületes hatékonysággal robbantotta szét a szép reményekkel induló, magát jobboldalinak nevező koalíciót, s ezzel párhuzamosan padlóra küldte egykori pártját is. A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) évekbe telhetett volna az, amit az államfő alig néhány hét alatt megvalósított: nemcsak visszahozta a hatalomba a PSD-t, de a kormány vezető erejévé is tette. A Iohannis utasítását követő nemzeti liberálisok által jelölt Nicolae Ciucă egy alibi miniszterelnök, a kabinet irányvonalát a „vörös pestis” korábbi terjesztői adják. A korábbi, rövid életű kormányzat tevékenységét látva talán jobb is ez így.
A politikai elit évek óta súlyosbodó válsága, a hatalomra vagy a hatalom közelébe kerülő politikusok egyre szembetűnőbb tehetetlensége érthető módon kiterjedt az állam egészére. A politikát irányítók által – részben joggal – könnyen befolyásolhatónak hitt lakosság az utóbbi évtizedben végképp elvesztette bizalmát a politikum egészében. Ez a bizalmatlanság övez mindent, ami politika, s miután Romániában a politika szinte azonos az állammal, az utóbbi is egyre hiteltelenebbé vált. Ennek a folyamatnak az eredménye volt emberéletekben mérhető a járvány őszi tombolásakor. Az állammal kapcsolatban megtapasztalt átverés vagy a sorozatos állami kudarcok miatt kialakult kétkedés az egyik fő mozgatórúgója a „gyanús hatalom” által kínált oltás tömeges elutasításának is.
Azt a 2021-es év zárásakor ismételten megállapíthatjuk, hogy a román közélet egyetlen dologban kifejezetten következetes: nem ad helyet az unalomnak. Nálunk mindig, mindenhol felbukkan egy előre nem látott csavar, bonyodalom. Toni Grecu humorista mondta egy minapi televíziós fellépésekor, hogy a romániai semmi sokkal érdekesebb, mint a kanadai semmi. Maradjunk hát annyiban: érdekes évet zárunk.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
3 hozzászólás