Makkay József

Makkay József

Megkurtították a világ legdrágább titkosszolgálatát

2019. február 18., 08:34

2019. február 18., 08:34

Aki az ellenzéki pártok képviselőinek a véleményét olvassa a román titkosszolgálatok büdzséjének megnyirbálásáról, megeshet, hogy valamiféle együttérzést érez a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a többi titkosszolgálat költségvetésének megkurtítása miatt.

Ha valaki mégis elkezdené sajnálni a román haza érdekében éjt nappallá tevő mintegy 12 ezer SRI-tiszt nehéz sorsát, érdemes rákeresnie néhány elérhető nyilvános adatra, amelyek pénzügyileg hasonlítják össze a világ tíz legerősebb titkosszolgálatát. Ebben a körben Kelet-Európából Románia és Lengyelország szerepel az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Törökország vagy Kanada társaságában.

Az ország lakosságához mérve a román titkosszolgálatok 1989 utáni túlzott emberállományát az 1978-ban az Egyesült Államokba szökött Mihai Pacepa tábornok, Ceauşescu volt személyes tanácsadója tette szóvá elsőként a kilencvenes években megjelent írásaiban és interjúiban. Az 1990-ben bekövetkezett véres marosvásárhelyi március oldalvizein életre hívott Román Hírszerző Szolgálat fenntartása jóval meghaladta az ország gazdasági kapacitását és nemzetbiztonsági szükségleteit. Azóta több biztonságpolitikai elemző is megerősítette, hogy a körülmények nem indokolják ennek az agyonfizetett hatalmas emberállománynak a fenntartását, azaz a szervezet karcsúsításra szorul.

Amikor tavaly Claudiu Manda, a román titkosszolgálatokat ellenőrző parlamenti bizottság kormánypárti elnöke bejelentette, hogy becsléseik szerint a romániai titkosszolgálatok mintegy hatmillió embert hallgattak le, szavait még azok is kétkedve fogadták, akiknek meggyőződése szerint a román titkosszolgálat mindenre képes. Valószínű, hogy a PSD-és képviselő túlzott – ekkora lehallgatásra nemcsak a titkosszolgálati emberállomány, hanem a műszaki háttér sem adott –, de ha ennek a hatalmas számnak egynegyede is valós, elképesztő dolgok történhetnek a SRI háza táján. A román titkosszolgálatokkal szembeni általános (nem csak erdélyi magyar) bizalmatlanságot azok az adatok is megerősítik, amelyeket a Tiszta Romániáért civil szervezet hozott nyilvánosságra, miszerint a SRI a román költségvetés 0,5 százalékos részesedésével a lakosság számarányához képest a világ legjobban fizetett titkosszolgálati szervezete. A bőkezű finanszírozásnak köszönhetően nem meglepő, hogy Romániában a legmagasabb – mintegy 60 – a százezer lakosra jutó titkosszolgálati tisztek száma. Ezzel szemben Lengyelországban 13, Nyugat-Európa nagy államaiban pedig átlagosan 7 személy dolgozik lakosságarányosan a titkosszolgálatok kötelékében.

Az állambiztonság munka „átvilágításával” foglalkozó romániai civil szervezetek azt is kifogásolják, hogy az Európai Unió tagállamai közül Románia az egyetlen ország, ahol a SRI tevékenységéről semmiféle nyilvános adat nem szerepel, azaz minden akciója államtitoknak minősül. Értelemszerűen a világon egyetlen titkosszolgálat sem nyitott könyv, Romániában azonban a titkolódzás még a Szekuritáté idejéből fennmaradt formáját hozza. Az igazságszolgáltatás és a titkosszolgálatok összefonódására fényt derítő szerződésekhez hasonlóan a SRI szekrénye emiatt valószínűleg sokkal több csontvázzal van tele.

A szervezet idei költségvetésének a jelentős megemelését elutasító kormánypárti döntés talán azt jelzi, hogy legalább ezen a területen az ország elindulhat a normalitás irányába.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin blamázsa és az ukrán kamikazeoffenzíva

Oroszország térképét elnézve szinte jelentéktelen foltnak tűnik az a mintegy ezer négyzetkilométer, amit az ukránok elfoglaltak – de hát egy, a talpába fúródó apró tüske is óriási fájdalmat okozhat, sőt akár végzetes is lehet még egy medve számára is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kényszerpályás iráni bosszú

Ha eddig valaki azt hitte, hogy a gázai izraeli-palesztin háború miatt amúgy is forró konfliktusba süllyedt Közel-Keleten ennél jobban már aligha fokozódhat a feszültség, Iszmail Haníje teheráni meggyilkolása azt bizonyítja: mindig lehet rosszabb.

Makkay József

Makkay József

Illúzió az ingyenes orvosi ellátás

A sürgősségi ellátáson mérheti fel a beteg az egészségügy lesújtó helyzetét. A hosszú várólisták és a drága magánrendelők miatt egyre többen fordulnak a kórházak sürgősségi osztályához, ahol szerencsés esetben soron kívüli ellátásban részesülhetnek.

Balogh Levente

Balogh Levente

Akarunk még egyáltalán autonómiát?

Már azt hihettük, hogy az autonómia témája elfelejtődött az erdélyi, romániai közéletben, amikor ott melegítették fel, ahol a legkevésbé vártuk volna: a nagyszerű román állam kormánya méltóztatott állást foglalni a témában.

Makkay József

Makkay József

„Pénztárca-fosztogató” romániai turizmus

Egyes statisztikák szerint rekordokat dönt a külföldön nyaraló román állampolgárok száma. Az irreálisan megdrágult hazai idegenforgalmi kínálatnál olcsóbb külföldi turisztikai célpontok mágnesként vonzzák a romániai látogatókat.

Balogh Levente

Balogh Levente

Amerikai elnökválasztási szappanopera

Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.