Balogh Levente
2021. december 10., 09:462021. december 10., 09:46
2021. december 10., 11:152021. december 10., 11:15
Meg kell hagyni, azért mégiscsak szorult némi emberség a Demokratikus Koalíció illetékeseibe. Nagyvonalúan ugyanis nem december ötödikén, a rossz emlékű 2004-es állampolgársági népszavazás évfordulóján, hanem csak egy nappal később álltak elő egy olyan témával, amely – a tőlük megszokott módon – kiválóan alkalmas a határon túli magyar közösségek elleni uszításra.
A DK a jövő évi országgyűlési választás kapcsán hergelt egy jóízűt: azzal próbál hangulatot kelteni a külhoniak ellen, hogy azt állítja, a jövő évi választáson akár több tízezer elhunyt határon túli magyar nevében is leadhatnak szavazatokat. A jelenlegi szabályozás ugyanis még tíz évig benne tartja a névjegyzékben a regisztrált határon túli szavazókat, és akkor is kiküldik számukra a szavazólapot, ha közben elhaláloztak. Akik ezt a szavazólapot megkapják, azoknak módjuk van az elhunytak nevében szavazni – próbálja már jó előre választási csalással megvádolni a külhoni magyarokat – és persze a kormányt – a DK.
Mindezzel ismét csak megerősítették: hiú ábránd volt abban bízni, hogy a tizenhét évvel ezelőtt az akkori kormány, most pedig a DK élén álló Gyurcsány Ferenc vezérletével a külhoniak ellen folytatott kampány jóvátételét szolgáló döntés, amellyel az Orbán-kormány kezdeményezésére az Országgyűlés elsöprő többségének szavazatával mégiscsak biztosították a határon túliak számára az állampolgárság könnyített megszerzését, végre lezárja a vitát. És legalább egy dologban nemzeti minimumot jelent: abban, hogy a kisebbségi helyzet nehézségeivel küszködő határon túli magyarok ellen az anyaországból nem indítanak támadásokat.
A DK azonban következetesnek bizonyult az ellenünk való uszításban, és biztosak lehetünk benne, hogy a külhoni magyar közösség – és a neki járó, azonban az anyaországban élőkéhez képest korlátozottabb szavazati jog – a kampány egyik kiemelt témája lesz. És nem a jó értelemben. Persze nem mondjuk, hogy a DK által jelzett probléma nem lehet reális. Mégis az, ahogy és amilyen hangnemben azt bedobták a köztudatba, egyértelműen jelzi, hogy semmilyen jóhiszeműség, semmilyen empátia nincs bennük: a téma felvetésével a párt eddigi retorikáját folytatva kizárólag a külhoni magyarok elleni hangulatkeltés a céljuk. Igaz, kényelmes megoldás előre úgy beárazni a várható vereséget, hogy azért a halott határon túliakat teszik felelőssé, de ez egyben a DK szegénységi bizonyítványa is, hiszen a politikusai azt jelzik vele, hogy érdemi, építő kampánytémát továbbra sem képesek találni, helyette még mindig csak a külhoni magyarokat ütik – és a szavazati joguk megvonásának követelésével a jogfosztásukat szorgalmazzák.
Csakhogy egy pillanatra sem állja meg a helyét az az érv, miszerint a határon túli magyaroknak azért nem jár a szavazati jog, mert őket nem érinti a voksuk következménye. Hiszen nagyon is érinti: a mindenkori budapesti kormányok külhoni magyar közösségekkel kapcsolatos politikája közvetlenül befolyásolja a túlélésüket vagy a beolvadásuk, eltűnésük sebességének növekedését. Ennek nyomán az ellenzéki pártoknak az élő határon túliak bizalmát kellene elnyerniük, nem a halott határon túliak voksaival kellene riogatniuk. Persze a DK részéről erre már nincs esély, és az a szomorú helyzet, hogy amíg a jelenlegi ellenzéki konglomerátum a szélsőbaltól a szélsőjobbig a DK körül tömörül, annak függelékeként viselkedik, és mindenben – így a külhoniak elleni hergelésben is – közösséget vállal vele, addig a többi párt sem sok eséllyel kuncsorog a voksaiért. (Amúgy, mivel az erdélyi magyarság sem homogén massza, természetesen itt is vannak a balliberális pártokkal szimpatizálók. Csakhogy a helyzet paradoxona az, hogy jelentős részük ideológiai okokból – mondván, hogy elutasítja a „nacionalizmust” – nem vette fel az állampolgárságot, így nem is szavazhat. Igaz, azt is mondják, nem is szavaznának, mert nem akarnak beleszólni a magyar belpolitikába. Ehhez képest a rájuk jellemző következetesség jegyében minden rendelkezésükre álló fórumon a magyar belpolitikai témákat taglalják, természetesen egyetlenegyszer sem elmulasztva a kormány szapulását).
Érdemes kitérni a DK vezette ellenzéki tömörülés közös miniszterelnök-jelöltjére, Márki-Zay Péterre is, akit azzal a kommunikációs humbuggal próbálnak hitelesíteni a kormánnyal valamiért elégedetlen konzervatív szavazók körében, hogy ő maga is konzervatív és jobboldali, ám ezt éppen azzal cáfolja, hogy a Gyurcsány-féle sleppel bútorozott össze. Majd a DK határon túliakkal kapcsolatos retorikáját is átvette, többször is lekezelően beszélve róluk.
Ennek fényében a konzervatívnak mondott jelölt kapcsán igencsak valószínűnek tűnik, hogy a külhoni magyarokkal kapcsolatos politikájában legfeljebb egy dolgot „konzerválna”: az ellenük való hergelést.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
2 hozzászólás