Pataky István

Pataky István

Márki-Zay, a kampányarc

2022. március 24., 09:282022. március 24., 09:28

A határon túli, így az erdélyi levélszavazással megkezdődött az április 3-ai magyarországi választások voksolási folyamata.

Sok szempontból érintettjei vagyunk az eseménynek. Azok, akik magyar állampolgársággal is rendelkeznek, érdemben beleszólhatnak a magyar politikai élet alakulásába szavazatukkal, de azoknak sem mindegy, ki vezeti Magyarországot az elkövetkező négy évben, akik nem kívántak élni a kettős állampolgárság lehetőségével. Az Erdélyben élő magyarok túlnyomó többségének eddig sem volt túl nehéz arra a kérdésre válaszolni, hogy kit látna szívesen a budapesti kormányrúdnál: azokat, akik egyetemeket alapítottak, iskolákat tartottak fenn, óvodákat építettek, templomokat, műemlékeket újítottak fel, gazdasági támogatásokat nyújtottak éveken keresztül, vagy azt az ellenzéki oldalt, amely a semmittevéstől a bírálatokon keresztül egészen a gyűlöletkeltésig terjedő skála különböző fokozatai mentén viszonyult a határon túliakhoz.

Most van még egy komoly indok a kormányzati oldal mellett. Nagyon nem mindegy, hogy egy szomszédban zajló háború, Oroszország agressziója közepette Magyarország vezetése higgadtan, a magyarok fizikai és megélhetési biztonságát szem előtt tartva hoz döntéseket, vagy mindenféle stratégia nélkül, biztonságpolitikai kockázatokat jelentő nyilatkozatokat téve sodorja veszélybe állampolgárait. Nem jelent különösebb meglepetést a Fidesz népszerűségének enyhe emelkedése a háború kitörése óta. A magyarországi felmérések összességében Fidesz-előnyt jeleznek, de a meccs messze nem tekinthető lefutottnak.

Erdélyben egyszerűbb a képlet: a megkérdezettek több mint kilencven százaléka a Fideszt támogatja. A kérdés nálunk inkább csak az, lesz-e hajlandóság arra, hogy a szimpátiát voksra váltsák a potenciális szavazók. Vélhetően ezen a bizonytalansági tényezőn segített – akaratán kívül – Márki-Zay Péter. A „szivárványkoalíció” közös miniszterelnök-jelöltje a kertek alatt, az erdélyi politikai, egyházi elutasítottság ellenére mutatta meg magát egy kolozsvári kávézóban tartott fórumon. Válaszai a kérdésektől függetlenül többnyire Orbán Viktor gyalázásában merültek ki.

Konkrétumokról – például az erdélyi intézményeknek szánt támogatások ügyében – nehezen is beszélhetett volna egy olyan politikus, akinek nincs pártja, így esetleges győzelme esetén minden döntésében kiszolgáltatott a mögötte álló politikai erőknek. Olyanoknak, mint a külhoniak ellen nyíltan kampányoló Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció, vagy a romániai választási kampányban a Mentsétek meg Romániát Szövetség támogatására szólító Momentum.

A magyarországi sajtószabadság hiányáról is beszélt a számára kicsit is kényelmetlen kérdésekre irritáltan válaszoló Márki-Zay. A média helyzetére roppant érzékeny hódmezővásárhelyi polgármester sajtósa eközben telefonos ígérete ellenére sem volt hajlandó elküldeni lapunk munkatársának a politikus marosvásárhelyi programját. Nem véletlenül. Márki-Zay helyi segítőkész propagandistái csak a román, illetve a „megfelelően kiválasztott” magyar újságíróknak küldtek meghívót a sajtótájékoztatónak nevezett eseményre. Ahol – a Marosvásárhelyi Rádió beszámolója szerint – a kormányfőjelölt egyebek mellett diktátornak nevezte Orbán Viktort, és a mai Magyarországot korruptabbnak tartotta Ceaușescu Romániájánál. Olyat is mondott, hogy a jelenlegi magyar miniszterelnök miatt fognak asszimilálódni az erdélyi magyarok.

Tudom, sokan vannak úgy vele, hogy inkább tétlenül szurkolnák ki a Fidesz április 3-i győzelmét, a valóban nagyon magas erdélyi szimpátia tudatában nem tartják fontosnak kitölteni az adatlapot, leadni a levélszavazatot. Őnekik azt javaslom, nézzenek bele Márki-Zay Péter kolozsvári „előadásába” (a politikus Facebook-oldalán megtekinthető), és szembesítsék magukat azzal a lehetőséggel, hogy ez az ember a sors drámai fordulata révén akár Magyarország miniszterelnöke is lehet. Nem kell feltétlenül publicistákra, véleményformálókra, elemzőkre figyelni, elég nézni, hallgatni ennek az enervált, középszerű, de öntelt figurának a zavaros szereplését. Máris lesz elég adrenalin, motiváció a Fidesz melletti szavazásra.

6 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.