2011. április 15., 09:092011. április 15., 09:09
Persze az ilyesmi alapesetben magától értetődő, hiszen egy kormány tagjai a polgári demokráciákban rendszerint nem a magánérdek képviseletére kapnak felhatalmzást. Paleologu nem is erre célzott, hanem arra a régi, nacionalista érvre, miszerint egy magyar miniszter nem a románok érdekeit képviseli a kormányban, hanem a „sajátjaiét”. Jó példáját láthattuk ennek a Cseke Attila egészségügyi és Kelemen Hunor művelődési miniszter elleni, nemzetféltéstől hangos bírálatok esetében. Ezek – és Paleologu felvetése – egyaránt annak a román áldilemmának az eklatáns példái, hogy vajon a Romániában élő magyarok kellő mértékben lojálisak-e a román államhoz?
Persze a lojalitás ismérveit nem határozzák meg, csupán azt pedzegetik, hogy ha valaki nem román, akkor nem lehet ugyanolyan jó polgár és ugyanolyan hatékony vezető, mint a többséghez tartozók. A magyar tisztségviselők – de gyakran az egyszerű polgárok – feje fölött így még ma is folyamatosan ott lebeg a hazaárulás gyanújának Damoklesz kardja. Az senkit sem érdekel, hogy ugyanúgy dolgoznak, adóikat és járulékaikat ugyanúgy fizetik, valamint reggelente ugyanúgy nem éneklik el a román himnuszt és nem vonják fel a kék-sárga-piros lobogót házuk udvarán, mint a románok 99,9 százaléka.
Az is csak keveseket izgat, hogy ha egy állam mindenáron lojalitást vár, azért cserében adnia is kell valamit. Annál, hogy megtűrnek, és hogy a hivatalokban őshonos nemzeti közösségként ugyanúgy jogunkban áll románul beszélni, mint a többségieknek, értelemszerűen több kell. Például az önrendelkezés különböző formái meg az, hogy a központi vezetés ne szipkázza el a különböző régiókból a jelentősebb befektetőket azzal, hogy bizonyos mértékű forgalmon felül székhelyük Bukarestbe költöztetésére kötelezi őket. És persze az is, hogy az azonos történelmi-földrajzi múltú megyéket sorolják azonos fejlesztési régióba. Egye fene, ne etnikai alapon, hanem – ahogy Paleologu fogalmazott – a jóérzés okán. Ez esetben jóval kevésbé lenne kérdéses, hogy kihez és mennyire vagyunk lojálisak.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!