2010. március 04., 12:072010. március 04., 12:07
Minap például Csíkszeredába kellett mennem, és délig dolgom végeztével sikerült úgy megjárni a megyeszékhelyet, hogy a „szolgálati helyemről” se hiányozzak sokat. Na, de mi történt? Késett a vonat ötven percet – kihangsúlyozom, szerencsémre, egyébként eszembe sem jutott volna, hogy autóstoppal is beutazhatnék Csíkszeredába. Aztán továbbra is szerencsémre az állomási taximegállóban ott várakozott a kedvenc taxisom, aki ismeretségi alapon félárban elröpített a kisvárosom „stopmegállójába”. Itt öt percet sem kellett várakoznom, és máris jött egy ismerős, aki kevesebb, mint egy óra alatt a megyeszékhelyre szállított. Ráadásul ingyen! A hivatalban, ahová mentem, már vártak, és kávézással együtt alig több mint egy óra múlva a jól végzett munka örömével távozhattam, természetesen a csíkszeredai „stopmegállóba”. Innentől pedig majdnem minden úgy zajlott, mint jövet, annyi különbséggel, hogy jó szándékú román emberek szállítottak haza. Szóval egy-egy napon ilyen szerencsés vagyok… S ha már itt tartunk, nem hagyhatom ki azt sem, milyen szerencsés voltam akkor, amikor ellopták a pénztárcámat – úgy kb. egy hónappal ezelőtt. Akkor ugyanis az történt, hogy mivel pénteki napon emelték ki a vonaton a táskámból a pénztárcát – szerencsémre – a hét végére való tekintettel nem jelentettem a rendőrségen a lopást. Csupán a bankot hívtam fel valami éjjel-nappal hívható zöldszámon és jeleztem: „bukszával” együtt ellopták a bankkártyámat is. És noha akkorra már „fényes-üresre takarítottam” a számlát, tartottam tőle, nehogy egy ügyes banki tolvaj kezébe kerüljön és gyártson nekem egy jó nagy hitelt, hogy legyen legalább három évig amiért dolgoznom. De a személyit és egyéb igazolványaimat nem jelentettem. És láss csodát, megint mekkora szerencsém lett?! Hétfőn reggel a postáról hívtak telefonon, menjek a pénztárcám után, mert a reggeli postával megérkezett. „Pénz kivételével minden igazolvány benne van, még a bankkártya is” – közölte a hivatalnok. Aztán míg mentem a posta felé, kiagyaltam, üzenhetnék a Kedves Tolvajnak. Akkor elmaradt, de most megteszem: „Ha máskor ellopja az én, vagy a más pénztárcáját, miután kiüresítette a garasoktól, dobja be az első postaládába.” Már nem egyébért, de hogy más is legyen olyan szerencsés, mint én.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.