2011. február 01., 10:012011. február 01., 10:01
Földtani (geológiai) szempontból Kolozsvár üledékes kőzetekre épült fel (homokkő, márga, palarétegek stb.), vulkanikus, szeizmikus mozgások itt nem voltak és nem is lehetnek, tehát nem áll fent a földrengés veszélye sem. Ugyanakkor tektonikus mozgások sem lehetségesek. Kisebb földomlások voltak a Fellegvár, Hójagerinc, Kányafő délre néző dombvonulatánál a meredek hegyoldalak miatt, de ezeket nem földcsuszamlások okozták. A Szamos-meder mélysége miatt, a magasan fekvő lakónegyedekben (pl. a Györgyfalvi negyed) az árvíz veszélye sem állhat fenn. A Nádas-patak alsó folyásánál a patak nagy ritkán kilépett a medréből, jelentéktelen károkat okozva. A fentiek alapján hogyan lehet engem és másokat arra kötelezni, hogy lakásbiztosítási díjat fizessek olyasmiért, amiért nem kapok semmit. Ha nem biztosítom be a lakásom, büntetést kell fizessek – ezt jogtalannak tartom. A lakók közül eddig csak kevesen fizettek lakásbiztosítást, és véleményem szerint ennek az okát a fentiekben kell keresni. A törvény elfogadása előtt szerintem ki kellett volna kérni az emberek véleményét.
Megfigyeléseim, észrevételeim alapján hozzászólnék környezetvédelmi, egészségügyi kérdésekhez is. A talaj, a vizek és a légkör szennyezése, országos viszonylatban fennáll. Sajnálatos módon nemcsak Kolozsvár, hanem a közeli erdők, vízfolyások is tele vannak szeméttel. A mellékutcák, sétányok, zöldövezetek sincsenek megfelelőképpen takarítva! Tömbházunk közelében, a zöldövezetekből összegyűjtött falevelek hónapók óta nincsenek elhordva, a látványt eldobott bútorok, ajtók, ablakok, használt ruhák teszik elviselhetetlenebbé. Úgy gondolom, megoldást jelenthet a nagyváradi, temesvári, szatmárnémeti példa, ahol megszervezték a környezetvédelmi rendőrséget, akik járőröznek, ellenőrzést végeznek és büntetik azokat, akik szemetelnek. Akik nem fizetik ki a kirótt pénzbüntetést, végezzenek közmunkát az elkövetett vétség függvényében. Gondolkodni kellene ugyanakkor az állatvédelmi rendőrség megszervezésén is!
Bagaméri Béla, nyugalmazott mérnök, Kolozsvár
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.