2009. február 12., 00:402009. február 12., 00:40
Az ötlet zsenialitása abban rejlik, hogy ezzel a lépéssel sikerül valamelyest átvenni a kezdeményezést a közbeszéd tematizálásában, és amíg a közvélemény azon csámcsog, hogy a miniszterelnök felszólította az állami intézményeket, mondják le Magyar Hírlap-előfizetéseiket Bayer Zsolt amúgy valóban éles hangú írása miatt, addig sem a kormány tehetetlenségéről és felelősségéről van szó. Igaz, ettől a romák helyzete még nem változik, de legalább sikerül némileg visszafogni az állami kiadásokat, ami ilyen válságos időszakban kész áldás. A Bayer-írás állatoknak nevezi a veszprémi gyilkosság elkövetőit – azt már persze elfelejtik megemlíteni, hogy a móri mészárlás tetteseit is ugyanígy minősíti –, és keresetlen hangnemben fogalmazza meg, mennyire álságosan viszonyul ma a média és a politikum a romakérdéshez. Mekkora terhet jelent, és mekkora akadályt a probléma megoldásában az úgynevezett „politikai korrektség” kóros kényszere, amelynek az a lényege, hogy tilos kimondani, mi is történik valójában, mert politikusok, véleményvezérek és publicisták szerint az máris rasszizmusnak és uszításnak minősül. Ennek nyomán aztán az a helyzet áll elő, hogy a kormányoldal ideológiáját képviselők – akik rendszerint a szabadság és egyenlőség bajnokaiként szeretik emlegetni saját magukat – lelkesen korlátozzák a szólásszabadságot, amikor megpróbálják rákényszeríteni a társadalomra saját terminológiájukat és gondolkodási sémájukat, aki pedig nem hajlandó idomulni a narratívájukhoz, rasszistának bélyegzik. Ez bizony ugyanolyan kulturálatlan gyakorlat, mint egy hátrányos helyzetű közösséget kollektíve megbélyegezni a közösség néhány tagjának bűncselekményei miatt. Ami amúgy a Bayer-írásból nem olvasható ki egyértelműen – de a kormányfőt kulturkampfos igyekezetében ez már a legkevésbé sem zavarja. A lényeg, hogy bojkottálni lehet – és elterelni a figyelmet a valós problémáról.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.