2012. április 27., 10:382012. április 27., 10:38
Most éppen Londonba, mert nyáron a brit főváros rendezi az olimpiai játékokat, és mivel bizonyára nagy a konkurencia, már most, áprilisban el kell foglalni a legjobb helyeket, nehogy már épp a kéregető-nagyhatalom képviselőinek jusson valami ócska külvárosi placc a menő belvárosi turistacélpontok helyett. Az ilyen hírek olvastán mindig eszembe jut, hogy hol is tarthatna Románia, ha a polgárok az ilyen akciók megszervezésére pazarolt energiáikat legális, szűkebb pátriájuk és az ország gazdaságát is gyarapító tevékenységre fordítanák.
Hiszen nem kevés időt, anyagi ráfordítást, energiát és know-how-t igényel egy ilyen művelet logisztikai lebonyolítása, elvégre mégiscsak meg kell szervezni, hogy összegyűljenek a megfelelő „munkavállalók”, az autóbuszoknak pedig több ezer kilométert kell megtenniük a célpontig. Ha az erre szánt forrásokat tényleg valami építő jellegű aktivitásra irányítanák át, legalábbis belátható távolságra kerülne a kelet-európai Svájc megvalósításának lehetősége. Mondjuk az is szöget ütött a fejemben, hogyan jutnak ki Romániából, és hogyan jutnak be Nagy-Britanniába a kontingensek.
Elvégre még a legostobább román, illetve brit határőr vagy vámtiszt sem hiheti azt, hogy a határátlépésre jelentkező busz utasai egytől egyig lelkes turisták, akik azért égnek a vágytól, hogy Nelson admirális emlékművét, a British Museumot vagy Madame Tussaud Panoptikumát megtekintsék. Viszont előfordulhat, hogy az utazásszervezők részéről ennél a szakasznál szokás a fent említett anyagi erőforrásokat mozgósítani, megkönnyítendő a szállítmányok áthaladását.
Nem mintha a román hatóságok úgy viselkednének, mintha különösebben bántaná őket a kéregetők és a bűnözők exodusa, sőt. Úgy tűnik, továbbra is örülnek annak, hogy a többmilliónyi problémás elem nem nekik okoz gondot, hanem a nyugat-európai politikusoknak, elvégre ők akartak Uniót meg szabad mozgást, hát most ne sopánkodjanak.
Jó, most a schengeni csatlakozás kapcsán fölmerültek problémák, de az ellenzőket a politikai korrektség jegyében mindig jól le lehet szélsőségesezni, ehhez a nyugati ballibek úgyis jó partnerek. Úgyhogy a szállítmányok csak mennek London felé. Aztán ha a román sportolók nem szerepelnek jól az olimpián, a romániai koldusok dobogós helyezésére bizton lehet számítani a maguk szakterületén.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.