2012. április 24., 08:502012. április 24., 08:50
Annak ellenére sem, hogy a miniszterelnöki posztra elsősorban nem szakértői kvalitásai, hanem az államfő hathatós támogatása okán kiszemelt Mihai-Răzvan Ungureanu meglepően magas bizalmi indexszel kezdte meg mandátumát, mondhatni az Emil Boc távozása utáni átmenet „üdvöskéje” lett. Egy hónap elteltével már az egyik legnépszerűbb román politikussá avanzsált, sőt hallgatólagosan ő maga is beleélte már magát a jobboldal majdani államfőjelöltjének szerepébe. A fiatal, hírszerzői kitérővel rendelkező történész-diplomata ázsiójának hirtelen megugrása azonban roppant csalóka.
Egyrészt a demokrata-liberálisok táborában észlelhető káosz, a feltartóztathatatlan dezertálási hullám intő jel arra, hogy Ungureanu mögül még azelőtt elfogyhat a jobboldal, mielőtt az élére állhatna. Másrészt a kormány eddigi munkája, intézkedései közel sem teljesítették a hozzájuk fűzött kezdeti reményeket, sőt mindinkább a kapkodás, az elhibázott döntések, a tűzoltómunka jellemzi.
A kommunizmus idején elkobzott javak viszszaszolgáltatásának korlátozásával kapcsolatos terv is azt bizonyítja, hogy a jelenlegi kabinet hamar beletanult elődje, a Boc-kormány takarékoskodási technikájába, viszont annak hibáit is hajlamos megismételni. Ha a természetbeni ingatlan-visszaszolgáltatást valóban eltörli, a pénzbeli kárpótlást pedig maximálja, a kormány több ezer újabb pert varr az állam, vagyis saját maga nyakába – tehát nemhogy megtakarítana, hanem épp ellenkezőleg: növeli a költségvetési kiadásokat.
Hasonló a helyzet azoknak a nyugdíjasoknak az esetében, akiktől az alkotmánybíróság döntése értelmében 2010 óta jogtalanul tartották vissza az egészségbiztosítási hozzájárulást. Miközben a kormány azon ügyködik, miként odázhatná el a járulékkötelezettség eltörlésének határidejét, fel sem készült arra az eshetőségre, hogy a több tízezer nyugdíjas által indított perek sikeressége esetén visszamenőleg is ki kell fizetnie a már begyűjtött összegeket. Ungureanuék mintha arra játszanának: néhány hónap múlva úgysem az ő fejük fő majd emiatt.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.