Kiss Judit

Kiss Judit

Itthon marasztalásból elégtelen

2022. május 11., 08:492022. május 11., 08:49

Egyre gyakrabban hangzik el, hogy gyors ütemben öregszenek a társadalmak, ami Európa-szerte – így persze nálunk is – többszörös kihívást jelent. Mint minden nagyívű változás esetében, az okok nyilván igencsak összetettek, szerteágazóak. A társadalomtudománnyal foglalkozók hosszú évek óta felmérésekkel, számadatokkal húzzák alá, milyen mértékben válik egyre öregebbé a hazai társadalom, a politikum pedig időnként megkongatja a vészharangot, és könyörgőre fogja, ne vegyék a vándorbotot a fiatalok, próbáljanak meg inkább itthon boldogulni.

Sajnos úgy tűnik azonban, egyelőre olyan időket élünk, amikor a fiatal, életerős, munkaképes nemzedék tagjai közül tömegesen ítélik meg úgy: inkább megéri nekik elvándorolni külföldre, mint az itthoni körülmények közt megpróbálni evickélni. Aztán vagy hazajönnek, vagy sem, vagy itthon képzelik el távolabbi jövőjüket, és kamatoztatják külföldön szerzett tapasztalataikat, vagy választott hazájuk társadalmához, gazdaságához fognak „hozzátenni”.

Tulajdonképpen sem politikusnak, sem pedig társadalomtudománnyal foglalkozónak nem kell lenni ahhoz, hogy az ember érzékelje a demográfiai öregedés tendenciáit: amellett, hogy egyre több fiatal vándorol ki a jobb megélhetés reményében, kevesebb gyerek születik, ugyanakkor a technológiai fejlődésnek köszönhetően természetszerűleg növekszik az életesély, a várható élettartam. A jelenleg zajló lakossági összeírás eredményeiből majd erre vonatkozóan is ki fognak derülni számszerűsített, friss adatok, a jelenségre azonban már évek-évtizedek óta sok tényező figyelmeztet.

Például az orvoshiányt is gyakorta szokták felhozni az elöregedés, egyszersmind az elvándorlás jelenségének felkiáltójeleként. Mostanra sajnálatos módon oda jutott a hazai valóság, hogy az egészségügyi szakszemélyzet – orvosok, asszisztensek, ápolók – nagymértékű kivándorlása miatt ellehetetlenülhet az ellátás, az országban még legalább 50 ezer asszisztensre lenne szükség, hogy a következő évek kihívásainak megfeleljen a rendszer. Hiszen egyre több az idős, ellátásra szoruló ember, és egyre kevesebben vannak a szakemberek, akik gondozni tudnák őket.

Ráadásul a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy Romániában a lakosság egészségi állapota a legrosszabb Európa-szinten, ezért is bizonyul kevésnek az egészségügyi személyzet. Ugyanakkor elemzők szerint valószínű, hogy több mint százezer romániai asszisztens dolgozik külföldön, és Románia az egyik legnagyobb kibocsátó az európai munkaerőpiacra, miközben itthon folyamatosan növekszik a hiány.

Tudjuk, az elöregedés többé-kevésbé minden európai társadalmat érinti, de ez nem vigasz. Mert valahogy mintha Romániát rosszabbul érintené a jelenség, és mintha nehezebben találná meg a kezelési módot, mintha többszörösen is elégtelenül vizsgázna a fiatalok „itthon marasztalásából”. Hiszen még mindig nem teremt kellő életkörülményeket, eléggé élhető viszonyokat ahhoz, hogy itthon akarjanak maradni a munkaképes orvosok, asszisztensek, ápolók. És a fiatal mérnökök, kamionsofőrök, számítástechnikai szakemberek, kétkezi munkások. A sor tetszés szerint, hosszan folytatható…

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.