2012. május 14., 09:242012. május 14., 09:24
Tény, hogy abban a szupermarketben, ahol negyedik éve legalább heti rendszerességgel vásárolunk, és már részesültünk is – ha jól emlékszem, háromszor – tíz tízlejes bónuszban a száz lej feletti vásárlás jutalmaként, legutóbb azzal leptek meg, hogy már a negyven lej feletti heti kosár is megér egy szelvényt, amit aztán... és itt következik a valódi „nyeremény”, a jó adag időpocséklás.
Merthogy a szelvény egyik sarkában van egy lekaparandó sáv, amit ugyebár helyben kell elvégezni, az üzlet dolgozóinak éber felügyelete mellett. A csomagokkal való bajlódás mellett igazán nem hiányzott ez a kaparászás, de ha ezt nyertem, akkor bánja kánya. Mielőtt nekiláttam volna, elmagyarázták, hogy ha a lekapart részen az áll, hogy nyertem, akkor kapok egy tízlejes bónuszt, otthon őrizgetem a számlával együtt, és majd egy idő után jövök és levásárolom. Nem tudom, miért nem lepett meg, hogy a szabaddá vált sávon az állt: nyeretlen.
Biztosan azért, mert fiatal koromban eléggé szenvedélyesen vásároltam a borítékolt sorsjegyeket, jelentős összeget soha nem nyertem, egy párszor húzhattam még egyszer, de legtöbbször a nyeretlenek táborát erősítettem. Az eladók most is meggyőződtek a kapargatás eredményéről, és kezdték magyarázni a következő lépést: a szelvény másik oldalán meg kell töltenem személyi adataimmal a sok rubrikát, majd pedig bedobnom az e célból felállított dobozba.
Én viszont egyrészt kezdek tele lenni a különböző ürügyekkel tőlem kicsalogatott adatok gyűjtésével, illetve – bizalom „az ősi erényben” alapon – azonosítóimnak, ki tudja, milyen célra való felhasználásával, másrészt pedig éppen nem volt arra időm, hogy a csomagok ide-oda rakosgatását még rubrikatöltögetéssel is dúsítsam. Úgyhogy „nemes egyszerűséggel” közöltem az engem árgus szemekkel figyelő teremfelelőssel, hogy nem csinálok semmit.
Egy kicsit meglepődött, de valószínűleg láthatta rajtam, hogy vitának nincs helye, úgyhogy legyintett, és azt mondta, akkor dobjam az egészet a szemétkosárba. Úgy tettem, remélve, hogy aznapra kimerítettem a kötelező időpocsékolást jelentő „nyereményeső” kiélvezését jelentő lehetőségek tárházát. Azóta pedig, amikor a kasszánál felismernek, legföljebb rám kérdeznek: ugye, nem kérek tombolát?! Eredménynek ennyivel is beérem.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.