Kiss Judit

Kiss Judit

Hová tűnt az „ép testben ép lélek”?

2021. február 10., 09:36

2021. február 10., 09:36

Képlékeny és kiszámíthatatlan, mit diktál a járványhelyzet: ha szerencsésebb a csillagállás az adott településen, talán huzamosabb ideig lehet részük a diákoknak a személyes részvételű oktatásban, ha pedig nem, akkor sajnos újra visszakényszerülnek a képernyők mögé.

Elkezdődött a második félév szinte hajszálra ugyanazzal a bizonytalansággal, mint az előző. Mindeközben lassan egy éve tart a pandémia, ennyi idő pedig bőven elég volt arra, hogy levonható legyen az egyértelmű következtetés: több a negatív, mint a pozitív hozadéka az online iskolának a gyermekek testi-lelki fejlődésére nézve.

Egy év alatt – tisztelet az őszi iskolába járás röpke időszaka kivételének – mindennapos megszokássá vált, hogy reggel a paplan alól, álmos szemekkel kapcsolódik be a gyermek a tanórába. Vagy odafigyel, vagy nem, üldögél egy helyben naphosszat pizsamában, sok esetben magányosan, képernyőről áramlik feléje az információ­átadás és a számonkérés is. A kortársaival, tanáraival való napi személyes találkozásai híján nem bontakozhat ki a szociális élete, a valós kommunikációra felkészítő képessége alig fejlődik, és a többi. Nem csoda hát, hogy – miként felmérések is igazolják – az életszerű mindennapi cselekvések, a rendszeres mozgás hiányában egy év alatt megnőtt a szorongásos, depressziós, sőt az öngyilkosság gondolatával foglalkozó gyermekek száma.

De hát napnál világosabb: nem egészséges a fejlődő szervezet számára, hogy nélkülöznie kelljen kortársai mindennapos társaságát, és naphosszat a lélektelen képernyőt bámulja. Gondoljunk csak vissza a boldog, járvány előtti „békeidőkre”, amikor aggodalmaskodtunk, féltettük a gyermekeket a hosszas okostelefonozástól, filmnézéstől…

És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a gyermekkor – alapértelmezésben– a játékról, mozgásról szól, a szabadon rohangálásról, a kortársakkal való fizikai versengésről, birkózásról, csapatjátékról, és még sorolhatnánk. Mindez immár egy éve csak korlátozottan lehet életük része, ez idő alatt a legtöbb gyerek nem végzett testmozgást, ami többek közt elhízáshoz, táplálkozási zavarokhoz, lelki problémákhoz is vezethet. Úgy tűnik, az „ép testben ép lélek” ókori intelmétől fényévnyi távolságra került mostani életünk. Aprócska öröm az ürömben, hogy – ha maszkosan, távolságot, szigorú szabályokat betartva, ha ideiglenesen is – sok helyen visszatérhettek az igazi iskola közegébe a gyerekek.

Ajánlatos lenne józanul felmérni, hogy az adott körülmények és korlátok közepette van, aminek negatív hozadékait nem lehet meg nem történtté tenni, sem visszamenőleg korrigálni. Ilyen az, hogy szinte egy éven keresztül alaposan leszűkült a gyerekek szociális élete, csorbultak kommunikációs és testmozgási lehetőségei, ennek pedig sajnos megvannak, meglesznek a következményei. De azt is át kellene gondolni, mi az, amivel valamelyest ellensúlyozni lehet az esztendőnyi, képernyő elé kényszerült létforma negatívumait. Ha a szülő példát mutatva rendszeres mozgást iktat be mindennapjaiba, és ha oda is figyel, hogy ne hiányozzon a rendszeres testedzés a család életmódjából, akkor a pandémia számos negatív hozadéka közül egyet talán kiküszöbölhet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.