2011. május 10., 09:512011. május 10., 09:51
Mert ki kellett mennem, az tény, egyrészt a piacon bevásárolni, másrészt mert egyéb hivatalos ügyem is akadt. De egyelőre nem akaródzott kimenni, így hát odatettem egy adag kávét főni.
Gondoltam, előbb kávézom, aztán majd ráér még eldönteni, hogy bocsánatot kérjek, vagy sem a téli dzsekitől, bakancstól, miegymástól, mert megfagyni nem akartam, az biztos. Közben a fűtőtestben is kotyogni kezdett a meleg víz, lassan átmelegedtek a csövek, így örömmel nyugtázhattam, hogy legalább a lakásban nem kell fagyoskodnom a májusi télben. Ekkor toppant be az egyik szomszédasszonyom azon mérgelődve: „aztán vajon mennyit kell majd fizetnünk azért a kevés fűtésért, amit a hirtelen lehűlés okán most adnak?”
Felvetésére már én is dühös lettem, hiszen amikor jóleső érzéssel melengettem megfagyott kezem a fűtőtesten, nem is gondoltam arra, hogy ezért fizetni is kell, illetve hogy ezzel hétről nyolcra növekszik a fűtésszámlás hónapok száma. Próbáltam nyugtatgatni háborgó szomszédasszonyomat azzal, hogy nem számolhatnak fel sokat, meg egyébként is május van, és globális felmelegedés veszélye fenyeget, szakértők mondták, nem ilyen szomszédasszonyok közötti magasröptű eszmecsere, ráadásul mi is írtunk erről az újságban. Ekkor toppant be a másik szomszédasszony, a 75 éves Mária néni, derűsen, mosolygósan, mintha azon a reggelen ki sem nézett volna az ablakon, és nem látta volna a májusi havazást.
Nosza, neki is töltöttem egy bögre kávét, ami időközben megfőtt, és hozzáfogtunk a szokásos szombat reggeli eszmecserékhez a világ sorsáról, a helybéli pletykákról, hogy ki?, kivel?, hol?, mit? stb., tudják, amit ilyenkor szokás és illik szomszédasszonyok társaságában. Miután szinte minden kérdést teljesen kimerítettünk, visszakanyarodtunk a globális felmelegedés kérdéskörére, megállapítva a korombéli szomszédasszonnyal, hogy bolond világban élünk, ha már májusban is havazik. „Hideg május, bő termés!” – állapította meg korához méltó bölcsességgel Mária néni, hozzáfűzve – „a régi öregek így tartották...” „No, majd meglátjuk!” – zsémbeltem kétkedve, mire Mária néni ugyanolyan derűsen és mosolygósan kifejtette: „Volt még ilyen, s kiújultuk...”
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!