2010. június 25., 13:182010. június 25., 13:18
Henry érezte, mennie kell, ezért fogta magát, és felült az első gépre, amely Johannesburg felé vette az irányt, ahonnan magánrepülőgépével Párizsba juthat, s közben nagy magányában nyugalomra lelhet.
A franciák üdvöskéje szándékosan nem a business classra váltott jegyet, nehogy összetalálkozzon valakivel, például Rama Yade-dal, Franciaország sportügyekért felelős államtitkárával. A politikusnő persze a legdrágább repülőjegyet vásárolta meg magának.
Rama Yade szervezete ugyanis már nem bírta a nélkülözést, hiszen két héten keresztül a nagyvárosok külvárosi negyedeiben vergődött, hogy bebizonyítsa, igaza volt, amikor a francia válogatott luxusigényeit kritizálta, hiszen valóban át lehet vészelni az úgyis rövidre sikeredő vb-t néhány dollárból. A kritikái megfogalmazása előtt egy georgetowni ötcsillagos hotelben egy kisebb vagyont elverő államtitkár most újra költséges szenvedélyeinek élhetett, néhány perc alatt felélve a gépmadárban elraktározott kaviár- és pezsgőkészletet.
Henry eközben a fapados részlegen szorongott. Mivel az utazófülke tele volt francia drukkerekkel, kénytelen volt egy zulu harcosnak álcáznia magát, arcát pedig az ölében tartott zsák takarta el, amelyből egy-egy zökkenéskor rendre kiesett egy színes vuvuzela. Henry közben moccanni sem mert, pedig már nagyon sürgős volt.
A gép végül sikeresen földet ért. Henry nagy nehezen kikeveredett a tömegből, és azonnal magánrepülőgépe felé vette útját. Szerencséje volt, hamar célba ért, és felcsörtetett a készenlétben álló lépcsőkön. Csakhogy amikor már szinte fellélegezhetett, egyszerre minden elsötétült, s amikor tisztulni látszott a kép, csak egy levágott kart látott, amelyet mohón rágcsál két ír egy szigetországi sörözőben.
Végül arra ébredt, hogy karját két biztonsági őr rángatja, akik éppen bocsánatért esedeznek, amiért leütötték – azzal mentegetőztek, hogy azt hitték, egy méteres műanyag fegyverekkel felszerelt zulu harcos el akarja téríteni a repülőgépet. Közben már földet értek Párizsban, és mielőtt Henry teljesen magához tért volna, már egy fekete autó bőrülésén találta magát, amely egyenesen Nicolas Sarkozy francia elnökhöz fuvarozta.
Henry-nak ekkor minden eszébe jutott – éppen ő kérte, hogy személyesen számoljon be az államfőnek a dél-afrikai csúfos leszereplés okairól. Ekkor azonban már tényleg nagyon sürgős volt. Az államelnöki palotához érve remek testcselekkel faképnél hagyta a biztonságiakat, és kifinomult taktikai érzékére fittyet hányva, az épületben fel-alá rohangászva keresni kezdte az illemhelyet. És egyszer csak célba ért, de pechére zárva találta. Nem volt más lehetősége: aranykorát idézve berúgta az ajtót, és a szintén elnöki meghallgatásra jelentkezett, ám a lejárt szavatosságú dél-afrikai kaviártól kikészült Ramon Yade ölébe eresztette mindazt, ami már oly régóta nyomasztotta.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.