2011. február 16., 10:202011. február 16., 10:20
Dehogyis: közel két évtizedes pályafutása során törzskönyvezetté vált „politikai állatként” az államfő mindenkinél jobban tudja, miként kell kikecmeregni a vesztesnek tűnő helyzetekből. A teljesen fantáziátlan és erőtlen Emil Bockal ellentétben most is belátta, hogy jelenlegi felállásában a kormány és a Demokrata-Liberális Párt egyaránt a vesztébe rohan, eljött hát az ideje a radikális váltásnak, azaz egy új, pártoktól látszólag független miniszterelnöknek és a PDL-n belüli erőviszonyok tisztázásának. A jelek szerint utóbbi tűnik keményebb diónak, a demokraták „héjái” – Vasile Blaga, Radu Berceanu és Adriean Videanu – ugyanis meglehetősen húzódoznak attól, hogy nagyobb hatalmat, beleszólást engedjenek a párt élén a Băsescu által „röptetett galamboknak”, például Sever Voinescunak, Monica Macovei volt igazságügy-miniszternek vagy Teodor Baconschi külügyminiszternek. Az alelnöki posztért bejelentkező utóbbinak Berceanu eredeti hasonlattal élve szemére is vetette: hogyan is képzeli, hogy megpályázza a galambászegyesület vezetői posztját, amikor a hím madarakat sem tudja megkülönböztetni a tojóktól? Nem tudjuk, Berceanu valóban jártas-e a galambtenyésztésben, de ha nem, megsúgjuk neki: amikor egy állomány silány eredményeket produkál, óhatatlanná válik a vérfrissítés, az új, jobb teljesítményt ígérő egyedek bevonása. Ennek megspórolása esetén a tenyésztő sohasem fogja felvenni a versenyt a konkurenciával – és mindez hatványozottan érvényes a politikai pártokra is. Băsescu korábban kétszer is sikerrel alkalmazta ezt a módszert – amikor félreállította a párt éléről Petre Romant, majd pedig Theodor Stolojan helyett indult a 2004-es államfőválasztáson –, és befolyását ismerve nincs okunk kételkedni abban, hogy számításai ne jönnének be ismét. Annál is inkább, mivel a demokraták „politikushéjáit” ugyanvalóst megtépázták az elmúlt évek politikai eseményei, és a megszorítások miatt elégedetlen társadalom szívesebben ad hitelt a makulátlanabb galamboknak.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.