Pataky István
2021. szeptember 30., 10:11
2021. szeptember 30., 10:11
Florinnak hívnak – kétszer is így kezdte a közlendőjét a Nemzeti Liberális Párt (PNL) botrányos kongresszusán tartott beszédében Cîțu. Hogy a viccesnek szánt bemutatkozások után mit mondott ez a fura figura, aki Klaus Iohannisnak köszönhetően most még miniszterelnök, nem tudom, de nincs is jelentősége.
A parlament házbizottságának döntése értelmében csütörtökön felolvassák, október 5-én pedig megvitatják és szavazásra bocsátják a Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítványát a két ház együttes ülésén. A hárompárti koalíciót nemrég faképnél hagyó Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az ellenzékben lévő Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetői jelezték, készek megszavazni a PSD indítványát, ami azt jelenti, megvan a többség a kormány leváltására. Enyhe politikai hullaszag terjeng a Victoria-palota folyosóin.
Hogyan tovább Cîțu után? Elképzelhető forgatókönyv, hogy a PNL jelenlegi fenyegetőzései ellenére újraindulnak a tárgyalások a korábbi, hárompárti koalíció újraélesztése érdekében. Cîțu lehetséges utódjával kapcsolatban még nem röppentek fel sajtóinformációk, de korábban Emil Boc volt miniszterelnököt, Kolozsvár polgármesterét a PNL esetleges 2024-es államfőjelötjeként emlegették.
A legsikeresebb polgármesterként számontartott politikus akár kormányfőjelölt is lehet Cîțu várható bukását követően. Ez megkönnyítené a koalíció helyreállítását is. A PSD közben előrehozott választásokat sürget, de ennek esélye elhanyagolható, hiszen a parlamenti többség nem érdekelt egy új megmérettetésben. Friss felmérések szerint jelenleg a PSD 37, a PNL 20, az AUR 14, az USR 13, az RMDSZ pedig 5 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött. Ha most tartanák a választásokat Romániában, az ellenzék szerezne többséget a parlamentben, a szociáldemokraták a rendszer-, oltás- és magyarellenes AUR-ral közösen alakíthatnának kormányt.
Marad még egy kisebbségi PNL–RMDSZ kormány lehetősége, az ezzel járó garantált instabilitással.
Az embereket ennél sokkal jobban érdekli ugyanakkor, hogy mi lesz az elszabadult energiaárakkal és a járványkezeléssel. A gáz- és villanyáramárak esetében egyetlen olyan megoldás van, amely megnyugtatóan rendezné a lakossági fogyasztók drámai helyzetét: a háztartások tarifáinak hatósági rögzítése. Mára az állami kontroll valamilyen szintű növelése egyfajta trend lett az Európai Unión belül is, brüsszeli tilalmakra hivatkozni most kicsit sem időszerű. Erre az intézkedésre van még néhány napja a kormánynak. Ha a felelősség minimális látszatával kíván lelépni a színről ez a harmadik ligás Superman, akkor a kedd este elszabaduló teljes politikai káosz előtt lépnie kell az energiaárak ügyében.
Az országra lassan teljes erővel lecsapó negyedik járványhullám kezelésében sem látszik még a kijelölt út. Az átoltottság növelésére egyelőre ellentmondásos döntések születnek. Miért kell egy településen hatezreléknyi fertőzöttségnél a teljes leállás, azaz a gazdaság újbóli megfojtása mellett dönteni? Mi értelme van az éttermek, a klubok, a sportversenyek, koncertek, mozik, magánesemények lezárására azok előtt, akik hallgattak a hatóságokra, és az oltás mellett döntöttek, így jóval kisebb arányban és mértékben betegednek meg, illetve fertőznek? Megfordítva a kérdést: miért oltatná be magát egy, a vakcina hatékonyságában kételkedő ember, ha továbbra sem szabadul meg a korlátozásoktól?
Ha a döntéshozók növelni akarják a beoltottságot, akkor azt nem a propagandával, az egyes munkakörökben kötelezővé tett vakcinálással fogják elérni, hanem a mindent szabad az oltottnak és – majdnem – semmit az oltatlannak szabály bevezetésével.
Egyelőre egy oltottnak annyi előnye van az oltatlannal szemben, hogy este nyolc óra után szabadon közlekedhet a nagyobb fertőzöttségű településen. És mégis hova közlekedjen, ha mindent bezárnak? Kolléganőm szíves engedélyével idézek egy idevágó szerkesztőségi párbeszédet: – Ha bezárnak az éttermek, a karantén alatt hova fogunk menni oltottakként? – Házibulizni az oltatlanokhoz.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!