2008. december 17., 11:412008. december 17., 11:41
Azt hiszem, nagyjából ugyanakkora hiúság lenne azt hinni, hogy minden ismerőst kedve szerint tudunk megajándékozni, mint megfésülködni zuhanó liftben. Nemrég ellátogattam egy bevásárlóközpontba, és akaratlanul leragadtam a játékrészlegen. Nem mintha nem tudtam volna leküzdeni a bennem lakozó kisgyerek csodálkozó rajongását, de az ott látott egyes darabok groteszksége mégis csodálatraméltó volt.
Műanyag gitárok, amelyek puszta érintésre eszeveszett szólóba kezdenek, elvarrt plüssállatok és olyan játék babák, amelyektől én is megijednék. Torz arcok. Gonosz tekintetek. (Persze nekem már az is fura volt, mikor először kezdték el reklámozni a játék bébit, amelyik kakál.) Tulajdonképpen szórakoztat a játékgyártó cégek (gondolok itt elsősorban a távolkeletiekre) perverzsége. Mégis furcsa, ha egy ízléstelenül rózsaszín maci a hasán lévő szívecske érintésére basszus hangon kezdi el üvöltözni, hogy „I love you!”, vagy ha az ordító arcú indián harcos szemen lő a kis műanyag dárdájával, amikor megpróbálod levenni a polcról.
Sráckoromban volt egy bohócfigurám. Valójában nem szerettem. A szemeit úgy sikerült felfesteni, hogy egy halott szemeire emlékeztettek. Így aztán anyám rendszeresen leszidott, ha cipősdobozba téve elástam a kertben, és kis keresztet helyeztem el a parányi hanton. Szerettem a karácsony esti istentiszteletet, mert hatalmas karácsonyfa várt a templomban (mert ugye oda mindig hamarabb érkezett a Jézuska), és sötétben kellett hazamenni. Meg aztán az úton odafelé ilyeneket lehetett hallani a nagyszülőktől, hogy „Viselkedj rendesen, mert ha beszélgetsz a templomban, a pap bácsi hozzád vágja a zsoltáros könyvet”.
Ezt mulatságosnak találtam. És persze mire hazaértünk, a Jézuska már meghozta a karácsonyfát meg az ajándékot. Már nem ilyen egyszerű. A Jézuska csak a kisgyerekekhez jár, én pedig mehetek beszerezni az ajándékokat. A harmincassal.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.