Kiss Judit

Kiss Judit

Hány „tisztítótűz” kéne még?

2020. november 18., 19:182020. november 18., 20:06

2020. november 18., 19:182020. november 18., 20:06

Ebben az országban, ahol sok helyen bolondnak nézik azokat, akik tiszteletben tartják a szabályokat, csoda, hogy „csak” ötévente fordul elő egy-egy olyan súlyú katasztrófa, mint a szombati karácsonkői kórháztűz, amelynek következtében eddig tizenegyen életüket vesztették – a felismerhetetlenségig összeégve –, és többen megsebesültek. Ebben az országban sajnos ma sem működnek másként a dolgok, mint tíz évvel ezelőtt, amikor csecsemők égtek benn a giuleşti-i szülészeten, vagy öt éve, amikor sajnos megtörténhetett a Colectiv-tragédia.

Ahogyan az lenni szokott egy-egy, a közvéleményt erősen megrázó katasztrófa kapcsán, a karácsonkői kórháztűz körülményei és fejleményei ráirányítják a figyelmet, hogy mennyi minden nem működik megfelelően, és hogy mi minden megtörténhet Romániában. (Kérdés, lesz-e egyáltalán kézzelfogható eredménye annak, hogy a tragédia nyomán újabb meg újabb hiányosságokra derül fény…)

Hogy milyen mértékű szabályszegések történhetnek, arra jó példa, ami a moldvai városban történt: a baleset napján hatósági engedély nélkül végeztek átalakításokat a kórházban, majd átköltöztették a betegeket az újonnan kialakított részlegre. Vagy az is, ami Vaslui megyéről derült ki, hogy ott egyetlen kórháznak sincs tűzvédelmi engedélye. Mindez történik öt kerek évvel a több mint hatvan emberéletet követelő Colectiv-tűzvész után. Úgy tűnik, Románia nem tanul semmilyen tragédiából. Ó, irgalom Atyja, ne hagyj el.

De nemcsak a megdöbbentő, életeket követelő katasztrófák juthatnak eszünkbe, hanem a rendszer olyan anomáliái, egyenetlenségei és visszatetsző fintorai, amik teljességgel lehetetlenné teszik, hogy az egészségügy bár távolról súrolja a normalitás határát. Tegyük hozzá, a járvány előtti időkben sem lehetett kvázi kielégítő állapotokról beszélni, nemhogy most, amikor az amúgy is nehézkesen működő rendszerre a vírus kezelésének roppant súlya nehezedik. 

Ebben az országban az a visszásság is simán megtörténik, ami például Brassóban, hogy két hónapja üresen áll húsz új, az intenzív terápia céljaira kialakított ágy, mert nincs elegendő személyzet, amely a speciális készülékeket kezelni tudná. És az is tragikomikusan jellemző Romániára, hogy miközben a kovásznai, nagy múltú szívkórház jócskán korszerűsítésre szorul, akkor mit tesz az egészségügyi tárca? Hát ami a „legkézenfekvőbb”: ortodox templomot épít az intézmény mellé.

Arról már ne is beszéljünk, hogy egész biztosan sűrűn fordulnak elő olyan, „csak” egyetlen emberéletet követelő esetek, amikről nem mindig szerez tudomást a közvélemény. A hétvégén történt Dolj megyében: egy koronavírussal fertőzött 36 éves várandós nő életét vesztette, mert kórházról kórházra szállították, a megfelelő kezelés késlekedése miatt azonban nem sikerült megmenteni az életét.

A riasztó tények mellett olykor helyet kapnak a hírekben olyan pozitív töltetű fejlemények is, mint a nagyváradi sürgősségi osztály felújítása, a 32 millió lejes beruházásból elkészült, modern felszereltségű létesítményt a hét elején avatták fel. Sajnos ez azonban cseppnek bizonyul a hazai egészségügy keserű tengerében. Ahol a március óta tartó járványhelyzetben a kormány csak ígérgeti, hogy méltányosabban fogja jutalmazni az egészségügyi dolgozókat, „megoldja problémáikat”. A hitegetések azonban ez idáig pusztán a szavak szintjén maradtak.

Szóval így állunk: a járványos betegség ostromait nehezen állja a rendszer, nincs elegendő személyzet, pénz sincsen elég (vagyis ha akarják, mondjuk templomépítésre van), az egészségügyi alkalmazottak hiába kérik a kormánytól a méltányos bánásmódot. Mindeközben felcsaptak a katasztrofális állapotok szimbólumaként is értelmezhető lángok.

Vajon hány ilyen „tisztítótűznek” kell fellobbannia ahhoz, hogy észbe kapjon ez az ország, és bár valamelyest „megtisztuljon” a rendszer?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.