Kiss Judit

Kiss Judit

Hány „tisztítótűz” kéne még?

2020. november 18., 19:182020. november 18., 19:18

2020. november 18., 20:062020. november 18., 20:06

Ebben az országban, ahol sok helyen bolondnak nézik azokat, akik tiszteletben tartják a szabályokat, csoda, hogy „csak” ötévente fordul elő egy-egy olyan súlyú katasztrófa, mint a szombati karácsonkői kórháztűz, amelynek következtében eddig tizenegyen életüket vesztették – a felismerhetetlenségig összeégve –, és többen megsebesültek. Ebben az országban sajnos ma sem működnek másként a dolgok, mint tíz évvel ezelőtt, amikor csecsemők égtek benn a giuleşti-i szülészeten, vagy öt éve, amikor sajnos megtörténhetett a Colectiv-tragédia.

Ahogyan az lenni szokott egy-egy, a közvéleményt erősen megrázó katasztrófa kapcsán, a karácsonkői kórháztűz körülményei és fejleményei ráirányítják a figyelmet, hogy mennyi minden nem működik megfelelően, és hogy mi minden megtörténhet Romániában. (Kérdés, lesz-e egyáltalán kézzelfogható eredménye annak, hogy a tragédia nyomán újabb meg újabb hiányosságokra derül fény…)

Hogy milyen mértékű szabályszegések történhetnek, arra jó példa, ami a moldvai városban történt: a baleset napján hatósági engedély nélkül végeztek átalakításokat a kórházban, majd átköltöztették a betegeket az újonnan kialakított részlegre. Vagy az is, ami Vaslui megyéről derült ki, hogy ott egyetlen kórháznak sincs tűzvédelmi engedélye. Mindez történik öt kerek évvel a több mint hatvan emberéletet követelő Colectiv-tűzvész után. Úgy tűnik, Románia nem tanul semmilyen tragédiából. Ó, irgalom Atyja, ne hagyj el.

De nemcsak a megdöbbentő, életeket követelő katasztrófák juthatnak eszünkbe, hanem a rendszer olyan anomáliái, egyenetlenségei és visszatetsző fintorai, amik teljességgel lehetetlenné teszik, hogy az egészségügy bár távolról súrolja a normalitás határát. Tegyük hozzá, a járvány előtti időkben sem lehetett kvázi kielégítő állapotokról beszélni, nemhogy most, amikor az amúgy is nehézkesen működő rendszerre a vírus kezelésének roppant súlya nehezedik. 

Ebben az országban az a visszásság is simán megtörténik, ami például Brassóban, hogy két hónapja üresen áll húsz új, az intenzív terápia céljaira kialakított ágy, mert nincs elegendő személyzet, amely a speciális készülékeket kezelni tudná. És az is tragikomikusan jellemző Romániára, hogy miközben a kovásznai, nagy múltú szívkórház jócskán korszerűsítésre szorul, akkor mit tesz az egészségügyi tárca? Hát ami a „legkézenfekvőbb”: ortodox templomot épít az intézmény mellé.

Arról már ne is beszéljünk, hogy egész biztosan sűrűn fordulnak elő olyan, „csak” egyetlen emberéletet követelő esetek, amikről nem mindig szerez tudomást a közvélemény. A hétvégén történt Dolj megyében: egy koronavírussal fertőzött 36 éves várandós nő életét vesztette, mert kórházról kórházra szállították, a megfelelő kezelés késlekedése miatt azonban nem sikerült megmenteni az életét.

A riasztó tények mellett olykor helyet kapnak a hírekben olyan pozitív töltetű fejlemények is, mint a nagyváradi sürgősségi osztály felújítása, a 32 millió lejes beruházásból elkészült, modern felszereltségű létesítményt a hét elején avatták fel. Sajnos ez azonban cseppnek bizonyul a hazai egészségügy keserű tengerében. Ahol a március óta tartó járványhelyzetben a kormány csak ígérgeti, hogy méltányosabban fogja jutalmazni az egészségügyi dolgozókat, „megoldja problémáikat”. A hitegetések azonban ez idáig pusztán a szavak szintjén maradtak.

Szóval így állunk: a járványos betegség ostromait nehezen állja a rendszer, nincs elegendő személyzet, pénz sincsen elég (vagyis ha akarják, mondjuk templomépítésre van), az egészségügyi alkalmazottak hiába kérik a kormánytól a méltányos bánásmódot. Mindeközben felcsaptak a katasztrofális állapotok szimbólumaként is értelmezhető lángok.

Vajon hány ilyen „tisztítótűznek” kell fellobbannia ahhoz, hogy észbe kapjon ez az ország, és bár valamelyest „megtisztuljon” a rendszer?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.