2009. december 30., 12:432009. december 30., 12:43
A politika terén az RMDSZ illetékeseinek egyelőre édes teherrel kell megküzdeniük: azt kell kibrusztolniuk, hogy a szövetség magyar érdekeltségű megyékben kapja meg a kialkudott prefektusi, alprefektusi tisztségeket.
Igaz, hogy az RMDSZ korábban a prefektusi tisztség decentralizáció jegyében történő eltörlése mellett tört lándzsát – ám remélhetőleg az Ami ellen nem tudsz küzdeni, annak állj az élére! elv jegyében megvívandó küzdelemben sikerül nem csupán az RMDSZ számára, de összmagyar szempontból is kedvező helyzetet kivívni.
A pozíciók elosztása amúgy még a legkisebb gond – 2010 a folyamatos kampány miatt elodázott megszorítások éve lesz, így a kormánynak a bér- és nyugdíjbefagyasztások, elbocsátások, megvont juttatások miatti elégedetlenséggel is meg kell birkóznia.
Most eszünk ágában sincs demagóg szónoklatokat rögtönözni a szociálisan érzéketlen kabinetről, hiszen a gazdaság helyzete megköveteli a kiadások visszafogását – de hogy nem lennénk a kormány helyében, amikor szembe kell néznie az elégedetlenkedőkkel, az is tény. Igaz, egyszerű állampolgárként sem lesz minden fenékig tejföl. Persze vészmadárkodásból is megárt a sok – pláne így szilveszter előtt. Úgyhogy az olvasóknak és magunknak azt kívánjuk: az új évben azért a lehető legkevesebb legyen a gond és a teher.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.