Pataky István

Pataky István

Fogyasszunk kevesebbet, Virgil?

2022. február 10., 08:542022. február 10., 08:54

Egyre több jel utal arra, hogy az energiaválság hosszabb ideig a nyakunkon marad. Egy hétfői brüsszeli gazdasági konferencián az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szomorú tekintet kíséretében közölte: az orosz Gazprom a megugró gázkereslet és magas árak mellett sem töri magát, hogy több gázt adjon el Európában.

Maradhatnak tehát a csillagászati gázárak, de gond lehet az ellátással jövő télen is, miután nehéz lesz feltölteni az európai gáztárolókat. Moszkva arra játszik, hogy csak a hosszú távú szerződésekben rögzített mennyiségeket szállítja, többet nem. Ezt nevezi a Nyugat nyomásgyakorlásnak, Oroszország pedig üzleti stratégiának.

Az Európai Bizottság ugyan vészhelyzeti terveken dolgozik, de elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Államok korábbi vizsgálatai alapján az orosz gázt nem lehet helyettesíteni. Miközben Brüsszel és Berlin a lehető legnaivabb ejnye-bejnyézéssel próbálja rávenni Vlagyimir Putyint, hogy küldjön több gázt, a magyar kormány egy kávét rendel. Magyarország még az energiaválság kirobbanása előtt megkötötte hosszú távú szerződését Oroszországgal, pontosabban a Gazprommal. Ezt a korábban megszabott mennyiséget emelik meg Orbán Viktor minapi moszkvai tárgyalásai eredményeként. Azaz Magyarországnak nem lesz gondja a tároló feltöltésével, így a következő fűtési időszakban sem fenyeget energiahiány.

Nézzük, mi a helyzet nálunk, a Moszkvának Amerika hangján üzengető Romániában. Mint arra a Ziarul Financiar gazdasági napilap emlékeztet, más európai országokkal ellentétben Románia nem rendelkezik a gázimportot lebonyolító állami tulajdonban lévő vállalattal, kisebb cégek foglalkoznak az üzlettel. A Cipruson bejegyzett egyik fő szolgáltató tulajdonosi szálai Oroszországba vezetnek, ami azt jelenti, hogy a román gázimport az azt érintő ártárgyalásokkal együtt moszkvai ellenőrzés alatt áll. A belföldi gáztermelés tavaly tizenkét százalékkal csökkent, az orosz gáz iránti romániai kereslet harmincöt százaléknyit emelkedett. A fekete-tengeri gázlelőhelyek kitermelésre várnak, az azt szabályozó törvény befektetőknek ígért módosítása több mint egyéves késésben van.

Bár a fentebb leírtak alapján ez meglepőnek tűnhet, Romániának van energiaügyi minisztériuma. A tárcát már jó ideje egy Virgil Popescu nevű ember vezeti. Ő az, akit a félőrültként viselkedő George Simion megszorongatott a parlament pulpitusán, de a vasgárdista tempóban politizáló AUR-vezér tettének nincs sok köze az energiaügyhöz.

Popescu egyébként nyeglén, fölényeskedően, kioktatóan nyilatkozgat, amikor kérdezik. Egy néhány nappal ezelőtti tévéinterjúban a rezsiköltségek terén nyújtott állami segítséggel büszkélkedett, majd megjegyezte: a számlák nagysága az embereken is múlik. A tárcavezető azt mondta, nem árt, ha a lakosság megszokja, hogy kevesebbet fogyaszt. Hétfőn, az ellene benyújtott egyszerű indítvány törvényhozási vitáján Popescu a padsorokból üvöltöző, focihuligán múltját érvényesítő Simionnak vetette oda: ha olcsóbb gázárakat szeretne, menjen Putyinhoz tárgyalni. Ez a frappáns kiszólás azt jelezte, a miniszter azért sejti a járható utak egyikét. Energiaügyileg előrébb tartanánk, ha Popescuék Iohannis államfővel az élen Putyinhoz mentek volna tárgyalni a Washingtonból diktált háborús jelszavak felmondása helyett.

Virgil urat nem megrángatni és sértegetni kell, ahogyan azt az AUR kevés aggyal, de még kevesebb neveltetéssel rendelkező vezetője tette. Virgilt csupán el kell távolítani a kormányból, mert alkalmatlan a feladatára. Aki tárcavezetőként cinikusan azt ajánlja megoldásként az elszállt energiaszámlákkal megnyomorított adófizetőknek, állampolgároknak, hogy fogyasszanak kevesebbet, annak nincs helye állami funkcióban. Virgil megbukott.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.