Pataky István
2022. február 10., 08:54
2022. február 10., 08:54
Egyre több jel utal arra, hogy az energiaválság hosszabb ideig a nyakunkon marad. Egy hétfői brüsszeli gazdasági konferencián az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szomorú tekintet kíséretében közölte: az orosz Gazprom a megugró gázkereslet és magas árak mellett sem töri magát, hogy több gázt adjon el Európában.
Maradhatnak tehát a csillagászati gázárak, de gond lehet az ellátással jövő télen is, miután nehéz lesz feltölteni az európai gáztárolókat. Moszkva arra játszik, hogy csak a hosszú távú szerződésekben rögzített mennyiségeket szállítja, többet nem. Ezt nevezi a Nyugat nyomásgyakorlásnak, Oroszország pedig üzleti stratégiának.
Az Európai Bizottság ugyan vészhelyzeti terveken dolgozik, de elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Államok korábbi vizsgálatai alapján az orosz gázt nem lehet helyettesíteni. Miközben Brüsszel és Berlin a lehető legnaivabb ejnye-bejnyézéssel próbálja rávenni Vlagyimir Putyint, hogy küldjön több gázt, a magyar kormány egy kávét rendel. Magyarország még az energiaválság kirobbanása előtt megkötötte hosszú távú szerződését Oroszországgal, pontosabban a Gazprommal. Ezt a korábban megszabott mennyiséget emelik meg Orbán Viktor minapi moszkvai tárgyalásai eredményeként. Azaz Magyarországnak nem lesz gondja a tároló feltöltésével, így a következő fűtési időszakban sem fenyeget energiahiány.
Nézzük, mi a helyzet nálunk, a Moszkvának Amerika hangján üzengető Romániában. Mint arra a Ziarul Financiar gazdasági napilap emlékeztet, más európai országokkal ellentétben Románia nem rendelkezik a gázimportot lebonyolító állami tulajdonban lévő vállalattal, kisebb cégek foglalkoznak az üzlettel. A Cipruson bejegyzett egyik fő szolgáltató tulajdonosi szálai Oroszországba vezetnek, ami azt jelenti, hogy a román gázimport az azt érintő ártárgyalásokkal együtt moszkvai ellenőrzés alatt áll. A belföldi gáztermelés tavaly tizenkét százalékkal csökkent, az orosz gáz iránti romániai kereslet harmincöt százaléknyit emelkedett. A fekete-tengeri gázlelőhelyek kitermelésre várnak, az azt szabályozó törvény befektetőknek ígért módosítása több mint egyéves késésben van.
Bár a fentebb leírtak alapján ez meglepőnek tűnhet, Romániának van energiaügyi minisztériuma. A tárcát már jó ideje egy Virgil Popescu nevű ember vezeti. Ő az, akit a félőrültként viselkedő George Simion megszorongatott a parlament pulpitusán, de a vasgárdista tempóban politizáló AUR-vezér tettének nincs sok köze az energiaügyhöz.
Popescu egyébként nyeglén, fölényeskedően, kioktatóan nyilatkozgat, amikor kérdezik. Egy néhány nappal ezelőtti tévéinterjúban a rezsiköltségek terén nyújtott állami segítséggel büszkélkedett, majd megjegyezte: a számlák nagysága az embereken is múlik. A tárcavezető azt mondta, nem árt, ha a lakosság megszokja, hogy kevesebbet fogyaszt. Hétfőn, az ellene benyújtott egyszerű indítvány törvényhozási vitáján Popescu a padsorokból üvöltöző, focihuligán múltját érvényesítő Simionnak vetette oda: ha olcsóbb gázárakat szeretne, menjen Putyinhoz tárgyalni. Ez a frappáns kiszólás azt jelezte, a miniszter azért sejti a járható utak egyikét. Energiaügyileg előrébb tartanánk, ha Popescuék Iohannis államfővel az élen Putyinhoz mentek volna tárgyalni a Washingtonból diktált háborús jelszavak felmondása helyett.
Virgil urat nem megrángatni és sértegetni kell, ahogyan azt az AUR kevés aggyal, de még kevesebb neveltetéssel rendelkező vezetője tette. Virgilt csupán el kell távolítani a kormányból, mert alkalmatlan a feladatára. Aki tárcavezetőként cinikusan azt ajánlja megoldásként az elszállt energiaszámlákkal megnyomorított adófizetőknek, állampolgároknak, hogy fogyasszanak kevesebbet, annak nincs helye állami funkcióban. Virgil megbukott.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
1 hozzászólás