2011. március 03., 09:462011. március 03., 09:46
Néhányan arra is hajlamosak, hogy személyes sértésnek vegyék, ha a kedvencük épp nem nyert semmit, vagy keveset, vagy nem azt, amit kellett volna. Az ideiről például nemrég egy ismerősöm jelentette ki ironikusan: kit érdekel, hogy milyen szörnyű gondokkal küzd egy „szerencsétlen” király? Ezzel eddig semmi gond nincs. Rosszabbak, akik egyszerűen utálják az összes jelöltet, főleg azt, amelyik a legtöbb díjat hozza, és csakis fanyalogni képesek, jobb ötletük egyszerűen nincs. Azok, akiknek egyik jelölt sem tetszett – rosszabb, aki tüntetőleg meg sem nézi őket, mert előre kommersznek gondolja –, amiatt fanyalognak, hogy az egész úgysem jelent semmit, legalábbis szakmailag. Megkérdezhetnénk, miért elégedetlenek, ha valóban így van, pedig a válasz egyszerű.
A helyzet ugyanis az, hogy tetszik, nem tetszik, az Oscarnak még mindig a lehető legnagyobb a presztízse az összes filmes elismerés között. Vitatkozhatunk arról, hogy a presztízst, a mítoszt a mozik és a DVD-forgalmazók igyekeznek fenntartani, amikor a plakátokra vagy borítókra rányomtatják a szobrocskát, vagy a bulvárlapok segítenek, amikor az éves díjkiosztó után hetekig azon csámcsognak, kinek volt szebb ruhája a vörös szőnyegen. Ez mind igaz, de mind csak része az igazságnak. Valljuk be: elenyészően kicsi azoknak a gyenge, értékelhetetlen filmeknek a száma, amelyek a legjobb filmnek járó Oscart nyertek. Persze, bármikor megeshet, és sokszor meg is esik, hogy a másik jelölt kedvesebb volt a szívünknek, vagy úgy érezzük, ez vagy az a rendező már igazán megérdemelte volna a díjat. Ne hagyjuk, hogy a savanyúság, a fanyalgás birtokba kerítsen! Ez a filmélvezet legfőbb ellensége.
Az idei felhozatal mustrálgatása erre a legjobb mód. A tízből nyolc filmet sikerült megnéznem még a jelölések publikálása előtt, mégpedig azért, mert nagyon jók voltak, neves rendezőkkel, nagyszerű színészekkel, és elment a hírük Oscar bácsi nélkül is. Lehet, hogy ez csak a szerencsének köszönhető, de nagyszerű alkotások egytől egyig. És erre bizony nagyon is jó a hatalmas felhajtás meg a vörös szőnyeg: milliók tanulták meg az elmúlt években Darren Aronofsky, Danny Boyle, a Coen testvérek, David Fincher és még sokak nevét. Azt pedig ne felejtsük el: szeretni nem a díjkiosztókat, nem is az Akadémiát, hanem a filmeket kell. Azt meg savanyúan nem lehet.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.