2011. március 10., 09:322011. március 10., 09:32
Példájukon felbuzdulva mindenki követelni kezdte a több és egészségesebb menüt, hamarosan pedig a fast food korrupt főgóréja ijedtében kirepült a helyiségből. A bennmaradtak azóta is próbálják helyreállítani a gyorsétkezde megtépázott jó hírnevét. (A kajálda egykor Karthágó néven is futott, de a monopolhelyzetét féltő római konkurencia aztán kiszorította őket a piacról.)
A két házzal jobbra levő, patinás Fáraó és társai étteremben az utóbbi évtizedekben békésen megvoltak egymással a jámbor tehenek meg a katonák. A vendéglő kitűnő, látványos berendezése – amelyet még a törzstagok távoli ősei készítettek – rengeteg külföldi vendéget csábított ide. Dőlt a pénz, katonás rend volt – ezt a tehén-katona szimbiózist tudományosan Múbarakk-rendszernek nevezték el a szakértők. Aztán a szótlanul legelésző szarvasmarhák, egyszeribe azt tapasztalták, hogy nem azt mondogatják beletörődve, hogy „mú”, hanem azt ordítják csordába tömörülve, hogy „hú”! A fölbátorodott tehénkék egy része a vendéglő kairói múzeum nevű terméből „kölcsönvett” szuvenírekkel próbálta fűszerezni a kajáját. Szerencsére az okosabbik részük időben észbe kapott, hogy így lőttek a külföldi vendégeknek, és így az enteriőr változatlan maradt. A nagy kavarodásban aztán hiába trükközött a Fáraó pl. az internet kikapcsolásával, mert a tehenek fia-borja már annyira „lájkolta” a modern közösségi evést, hogy a régi menüdiktátornak végül le kellett lépnie az éttermi hierarchiapiramis csúcsáról.
Ember legyen a talpán viszont, aki érti a szomszédos Tripolisz lebujban jelenleg is dúló harcot a „mú-hamar kacsafi” nevű étel el- vagy kikészítése körül. Már az elnevezés is megtévesztő, hiszen ez a specialitás nem hirtelen készül, hiszen előbb lassú tűzön kell főzni 42 évig. Ezalatt folyton kőolajban sült zöldségekkel traktálta a séf a vendégeket (még a cégért is komplett zöldre festette). A türelmetlenebb vendégek rájöttek: a menü, az valójában hírlapi kacsa volt, a főszakács egyáltalán nem akar jó kaját tálalni. A végeérhetetlen lövöldözés akkor tört ki, amikor a vendégeket a személyzet nem akarta kiengedni az étteremből. Bezzeg ha zsoldos romániai vámosok lettek volna ott...
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.