Kiss Judit

Kiss Judit

Érettségi, avagy mi nincs a tarisznyában

2021. június 29., 12:542021. június 29., 12:54

2021. június 29., 14:262021. június 29., 14:26

„Érettnek” nyilváníttatik július 9-re egy újabb nemzedék, pontosabban azok a fiatalok, akik sikeresen veszik az akadályokat a hétfőn kezdődött záróvizsgákon. Mint azt jól tudjuk, akadály van és volt bőven az érettségire való felkészülés és a megmérettetés milyensége tekintetében. De nem csak. Más kérdés, azonban szorosan ide kapcsolódik, hogy valóban a fiatalok „érettségét” méri-e a záróvizsga, avagy már csak nevében hordozza az „érettség” fogalmát, közben kiüresedett kifejezéssé vált.

Sokan vetik fel joggal, valójában mire is készíti fel a hazai közoktatás a gyerekeket, fiatalokat. Vajon túlnyomórészt arra, hogy sikerrel túlessenek az érettségin? A vizsgára való készülés során, akárcsak a hosszú-hosszú iskolaévek alatt ugyanis sok esetben olyan lexikális tudásadagokat kellett felhalmozniuk, amiknek a későbbiekben aligha veszik hasznát. És ahogy lezárul a megmérettetés, a legtöbben röpke pár hét múlva elfelejtik, miként kell a megadott szempontok mentén jellemezni Rebreanu Ion című regényének főhősét, vagy hogy melyik évben köttetett meg a pozsareváci béke.

Arra viszont sajnos aligha készíti fel a fiatalt az oktatás, hogy milyen szempontokat figyelembe véve keresse kvázi sikeresen boldogulása útját, hogy ne kelljen hosszasan, eredménytelenül tévelyegnie a munkaerőpiacon. Sajnos azzal a tudással sem tarisznyálja fel, hogy képes legyen mihamarabb kideríteni, milyen úton induljon el ahhoz, hogy leginkább megvalósíthassa önmagát – úgy, hogy egyrészt megkeresse mindennapi kenyerét, másrészt Isten adta tálentumait se hagyja veszni, olyasmivel foglalkozhasson, amihez rátermettsége van.

Tegyük hozzá: iskolarendszerünk gyakorta nem veszi figyelembe, hogy minden gyermek az élet más-más területén tehetséges, hogy akiből jó matematikus lesz, az talán nem tud ügyesen kosarazni és fordítva, vagy hogy akinek érzéke van a pénz kezeléséhez, annak nem föltétlenül kell brillíroznia verselemzésből.

A realitás talaján maradva, tanügyünk ezer rákfenéjének tudatában naivitás lenne elvárni az iskolarendszertől, hogy a boldogulás felé vezető gyakorlati lépésekre érdemben felkészítse a gyerekeket. Azt is tudjuk, hogy a fiataloknak majd az érettségit követően így is, úgy is a saját bőrükön kell megtapasztalniuk, miként lehet a „víz színén maradni”, bizony saját maguknak kell kitapogatniuk, hogy a rögös utak közül melyiken induljanak el, és miért.

Mindazonáltal, annyi talán elvárható lenne a tizenkét évig tartó oktatástól, hogy segítse, ne pedig akadályozza a gyereket abban, amiben az tehetséges. Az is elvárható lenne normális esetben az iskolától, hogy bár részben felkészítse a fiatalokat, mi várhat rájuk az „élet sűrűjének” valóságában. Ami, ugye, valamivel összetettebb tudás, mint egy regényhős jellemzése vagy a pozsareváci béke.

Az iskolaéveket lezáró, érettséginek nevezett megmérettetés milyenségétől pedig szintén elvárható, hogy bár „köszönőviszonyban” legyen mindazzal, ami a vizsgák után vár a fiatalokra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.