2009. április 03., 12:472009. április 03., 12:47
Ilyenkor minden előzetes információ és szakértelem híján is azonnal ostorozni kezdik az atomerőműveket, haszontalannak és veszélyesnek bélyegezve őket. Holott a szakértők szerint az apokaliptikus víziók, amelyek új Csernobillal riogatnak, enyhén szólva is túlzottak. Jelenleg ugyanis az atomenergia az egyik legtisztább és legkörnyezetbarátabb energiaforrás, és a baleset-megelőzési óvintézkedések nyomán statisztikailag valószínűbb, hogy hamarabb siklik ki a Nagyvárad–Kolozsvár-gyors, vagy omlik be egy pláza teteje, minthogy súlyos baleset következzen be egy atomerőműben. Ráadásul a többség azt sem tudja, hogy Csernobilban – ahol amúgy valóban nem felelt meg az atomerőmű a korszerű biztonsági követelményeknek – sem üzemszerű működés közben következett be a tragédia. A személyzet épp egy biztonsági tesztet akart végrehajtani leállított reaktorokkal, ám bizonyos tervezési hibák és emberi mulasztások miatt a kísérlet végül katasztrófába torkollt. A korszerű, nyugati tervezésű erőművekben hasonló baleset be sem következhetne a magas szintű biztonsági előírások miatt – ami persze nem jelenti azt, hogy soha nem történhet malőr, de azért igencsak kicsi a valószínűsége. Az is furcsa, hogy az ellenzők még olyan körülmények közt is nemet mondanának a tisztább és hatékonyabb energiaforrásra, hogy a hagyományos, rendkívül szennyező fosszilis energiahordozók egyre drágábbak és egyre inkább szennyezik a környezetet. A tiszta, és az atomenergiánál is biztonságosabb nap- és szélenergia alkalmazása pedig igencsak gyerekcipőben jár, hatékonysága ma még alacsony, ára viszont igen magas. Jelenleg – amikor a földgázt és a kőolajat már nemzetközi zsarolásra használják egyes hatalmak – Erdélynek szüksége van a biztonságos, környezetbarát és hatékony atomenergiára. Legalább annyira, mint a székelykapu-felújítási programra.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.