Kiss Judit

Kiss Judit

Épp a lényeg sikkad el

2022. május 25., 09:492022. május 25., 09:49

Nem múlik el hét, hogy ne lebegtetne meg a tanügyminiszter vagy valamelyik fontos pozícióban lévő döntéshozó egy-egy újabb, az oktatást érintő tervet vagy ötletet. Ezekről általában látszik: vagy felszíni, felületes módosítások, és tulajdonképpen nincsen közük ahhoz a bizonyos, untig ismételgetett „rendszerszintű reformhoz”, vagy ha van is közük, nem valószínű, hogy egyhamar megvalósulnak és javítják az összképet.

Az elmúlt egy hét leforgása alatt is több ilyen ötlet vált nyilvánossá. Pár napja a magánórák szabályozásának szigorításáról esett szó, eszerint törvény tiltaná, hogy a tanár saját diákjait iskolán kívül is oktassa. Bár persze a mindennapi életben ennek a gyakorlatnak valóban meglehetnek a hátulütői, úgy tűnik, miközben folyamatosan szabják-varrják a rendszer „mellékszálait”, elsikkad a lényeg. Hiszen világos, hogy tulajdonképpen nem a magánórák megtartását kellene újabb szigorítással igazgatni, hanem magát az oktatási rendszert kéne bár valamelyest gatyába rázni. Méghozzá a tekintetben is, hogy ne kelljen a szülőnek többletráfordítással kínlódnia, mélyen a zsebébe nyúlnia azért, hogy felzárkózhasson a gyereke a követelményekhez, amelyeken szintén volna bőven javítanivaló.

Magát az oktatást kellene olyan minőségűvé tenni, hogy ne legyen ilyen széles körben szükség magánórákra.

A minap újabb ötletekkel állt elő a szaktárcavezető, és egy ültében nem is egy, hanem több módosítás lehetőségét is meglebegtette. Az egyik, hogy változna a diákok teljesítményének kiértékelése, kevésbé számítanának az osztályzatok, mint eddig, ehelyett a gyerekek képességeit kéne alaposabban felmérni.

A másik ezzel összefüggő változtatás lenne, hogy a kisérettségin az 5–8. osztályban kapott jegyátlagot nem vennék figyelembe – ugyanis az sokszor nem tükrözi a gyerek valódi képességeit, így csak a vizsga eredményei számítanának. Tegyük fel halkan a kérdést: vajon mi lenne a garancia arra, hogy a kisérettséginek is nevezett megmérettetés valóban mérvadó, higgadt és megbízható „mérőeszköze” a gyerek tudásának?

Az oktatás változásait célzó, sűrűn felbukkanó ötleteknek az a természetük, hogy némelyikük első hallásra észszerűnek, célszerűnek tűnik, aki hallja-olvassa, bólogathat: igen, valóban meg kellene valósítani, hiszen kis lépésként hozzájárulna egy „átfogó reform” megvalósulásához. Azonban másodszori elgondolásra rögtön eszünkbe juthat: hány meg nem valósított változtatásról szóló hír röppent fel, hány jónak tűnő ötlet és kezdeményezés „holt a hamvába” az elmúlt években-évtizedekben? És rezignáltan arra is gondolhatunk, hogy miközben sűrűn esik szó hangzatos, sokszor csak a szavak szintjén maradó tervekről, addig az oktatás tartalmi, lényeges része jelentősen nem változik. A sok új ötlet cikázása közben pont a lényeg sikkad el.

korábban írtuk

Szigorítanának a magánórákon: törvény tiltaná, hogy a tanár saját diákjait oktassa iskolán kívül
Szigorítanának a magánórákon: törvény tiltaná, hogy a tanár saját diákjait oktassa iskolán kívül

Az oktatási törvénybe foglalva erősítenék meg, hogy a pedagógusok ne adhassanak magánórát saját diákjaiknak. A Krónikának nyilatkozó illetékesek úgy látják, szakmailag nem helyes, és összeférhetetlenséget jelent, ha a tanár magánórán is tanítja diákjait.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.