Pataky István
2019. november 21., 08:212019. november 21., 08:21
2019. november 21., 08:222019. november 21., 08:22
Az elnökválasztási kampány célegyenesében vagyunk, váratlan dolog az utolsó pillanatban is történhet ugyan, de a legvalószínűbb mégis az, hogy a választók eddig szerzett tapasztalatai, információi, benyomásai a két jelölttel kapcsolatban már nem fognak változni. Érdemes tehát egy kis összegzést végezni.
Mi állt az első fordulót követő másfél hét középpontjában? Gyakorlatilag mindent vitt a vita, azaz a két elnökjelölt közötti vita elmaradásának a témája. A Szociáldemokrata Párt (PSD) kezdeményezte, hogy Viorica Dăncilă és Klaus Johannis a közszolgálati televízió stúdiójában vagy más helyszínen, de élő közvetítésen ütköztesse nézeteit. Ezt az újrázásra készülő államfő stábja elutasította. Több verzió is elhangzott indoklásként, a legtöbbet ismételt talán a méltatlan ellenfélre való hivatkozás volt. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) kampánystábja Johannis tekintélyes előnyével számolva logikusan vélte feleslegesnek a vitát, hivatalos reakciói mégis gyengének tűntek. Dănciláék a remek témaválasztás után azt is elérték, hogy mindvégig erről szóljon a kampány. Nem sikerült Johannisék igyekezete, hogy újra a tavaly augusztus 20-i tüntetésekkel kapcsolatos vizsgálatok kiszivárogtatásával hecceljék híveiket. A döntő csata előtti kampányt Dăncilă tematizálta, az ő akarata érvényesült, amikor a vitától tartó ellenfélként mutatta be Johannist.
Ki nyerte a párhuzamos vitát? Kedden sajátos performanszot láthattunk a két jelölttől. Johannis egy elegáns, „európai” környezetben, szép kulisszák között mutatott be egy minden apró részletig megtervezett „vitát” kiválasztott újságírókkal és elemzőkkel. Az este egyetlen életszerű mozzanata az volt, amikor szót kapott egy diák a közönségből, s azt kérdezte Johannistól, hogy miért nem hívott meg a beszélgetésre olyan újságírókat, akik kényelmetlen kérdéseket is neki szegezhettek volna, például az öt nagyszebeni házával kapcsolatban. A másik oldalon Dăncilă több mint két órán keresztül állta a média képviselőinek egyáltalán nem baráti rohamát a korrekt módon megszervezett, minden médium számára nyitott sajtótájékoztatón. Bár a volt miniszterelnök eddigi önmagához képest lényegesen jobban szerepelt, Johannist pedig újdonság volt egy picit lazább formában látni, egyik fél sem tudott rendkívülit vagy meglepőt produkálni, a külpolitikai témákra adott válaszaik például pontosan azt a szürkeséget adták vissza, amelyet a román diplomácia már évek óta képvisel.
És a magyarok? Rólunk semmi, pontosabban majdnem semmi nem hangzott el. Johannis azt mondta, számít a magyarok szavazataira, hisz ők is egy jobb országot akarnak. Dăncilă kritikusan jegyezte meg, hogy az államfő ötéves mandátuma alatt a kisebbségekkel sem törődött. Nulla-nulla, mondhatnánk focinyelven fogalmazva.
Ki az alkalmasabb most államfőnek? Egy megmérettetésnél fontos szempont, hogy a szavazók megfelelőnek tartják-e a feladatra a jelölteket az adott helyzetben. Itt már jóval szubjektívebb lesz a kép. Az egyik oldalon ott van a nehézkesen fogalmazó, öt éven keresztül elsősorban a kormánypárt, illetve a különböző kabinetek akadályoztatására koncentráló Johannis, a másikon pedig a Liviu Dragnea bábjaként induló volt miniszterelnök, aki a főnök börtönbe zárása után szédületes sebességgel igyekezett megszabadulni a „bűnös múlttól” úgy, hogy a saját személyére, azaz színtelen-szagtalanra szabta az egyre nagyobb válságba kerülő PSD-t.
Dăncilă – valószínűtlen – győzelme a román belpolitikai káosz folytatását, a kormányzat és az államfő szembenállását hozná. Ha a jelenlegi elnök folytatja, akkor talán végre megmutathatja, képes-e a „saját” kormányával, az övéivel közösen jobban teljesíteni, mint a szociáldemokraták. Egyetlen érv szól most Johannis mellett: a politikai stabilitás ígérete.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!