2010. június 17., 09:562010. június 17., 09:56
A minap is például addig osztottam kedves dévai ismerősömmel telefonon, hogy is kell egy igazi bográcsgulyást főzni, míg végül úgy döntöttem, inkább elmegyek, s megfőzöm én. Mire felocsudtam, már ott is voltam Déva főterén egy méretes bogrács mellett, s éppen azt magyaráztam az arra csellengő románoknak, hogyan is készül a csipetke. Mert egy igazi bográcsgulyásba csipetke is jár, és szalonnából olvasztott zsírral főzik, nem olajjal, mert a krumpli a zsírt felszívja, de az agyonfinomított olajat nem. Szóval ezeket magyaráztam, többnyire a románoknak, de a magyarok közül is némelyiknek tisztázni kellett, hogy a gulyás, ami éppen a bográcsban rotyog, attól még nem lesz székely gulyás, mert én székely vagyok. Ez van na: muszáj volt egy kis „kiképzést” tartanom gulyás témakörben, mert igen nagy volt rá az igény.
Na, de nemcsak én osztottam az észt, hanem az alfalvi citerások is, akik minden érdeklődőnek türelmesen elmagyarázták még azt is, hogy milyen fából készül a jó citera, s mikor kell a fát kivágni, hogy szépen csengő hangja legyen. Mert bizám ez sem mindegy, mint ahogy az sem, hogy a gulyásba rögtön a szalonna után a kolbászt tesszük-e bele, vagy a hagymát.
Közben, míg mesélgettünk ezt-azt a székelyekről, a székelyföldi szokásokról, a gulyás is elkészült, és a két, szintén földi kuktám osztani kezdte az ételt az alfalvi tanítónők segítségével. Az elsők között köszönte meg a főztömet egy nagyon idős bácsi, s mert ilyen kedves volt, szóba elegyedtem vele. Megtudtam, 92 éves és a Zsil-völgyi bányákban dolgozott bányamérnökként. Elmesélte, kétéves volt a trianoni békediktátum aláírásakor, és fiatal korában még Déva, sőt az egész Zsil-völgye demográfiai összetétele is egészen másként nézett ki. Nem panaszkodott, nem szidta a románokat, sem az általa átélt rendszereket, csak egy kicsit szomorú volt és a szeme sarkában két kövér könnycsepp csillogott. Aztán megszorította a kezemet, évtizedek barázdálta arcát végigszántotta az a két könnycsepp, és csak annyit mondott: „Nem könnyű a szórvány magyarsors, kell ide egy kis székely erősítés.”
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.