2010. szeptember 22., 11:232010. szeptember 22., 11:23
És ott van a másik véglet, a mûholdas fényképezkedések, amikor tudtodon kívül befotóznak az udvarodra, leltározzák a muskátlis ablakod, de még azt is feltérképezhetik, éppen akkor milyen autó állt a házad elõtt. S mindezt közzéteszik interneten, ahol bármelyik kíváncsiskodó elindíthatja a Google Föld nevû programot, s ha megunta az Eiffel-torony körüli kukkolást, benéz a te házad környékére is, s már indulhat is a megszokott önkéntes Szabad Európa Rádió pletykarovata.
Természetesen már azon sem csodálkoztunk el egy barátommal, amikor munkahelyi telefonjára – ahol közös a bérlet, és az illetõ nem szerepel név szerint – egy személyre szóló üzenet érkezett a szolgáltatótól, melyben felszólítják, hogy fizesse ki az egy éve megszüntetett bérletének hátralékát. Telefonja márpedig szinte mindenkinek van, nem beszélve a közösségi oldalakról, ahol kutyánk-macskánk megosztódik, kapcsolatok körvonalazódnak, a téged alkalmazó cégek pedig informálódnak, mennyire hasonlít az önéletrajzod az adatlapodhoz, s a veled egy képen szereplõ haverok elérik-e a tûrhetõ szintet.
A hírek szerint a magyar kormány ennél is tovább megy, Országleltár fedõnév alatt hatvanezer fényképet készít Magyarországról, méghozzá akkora felbontásban, hogy a tíz centiméteres tárgyak is látszani fognak rajta. Jól belegondoltam, hát lesz abban minden: topless, nudi, a hátsó budi nyitott ajtóval, no meg a bokorban, természetben örömet keresõ párok. De persze ez csakis az állampolgárok jogait segíti, hiszen elsõdleges cél az illegális szeméttárolók, az árvízveszélyes területek feltérképezése, no meg a törvénytelenül építkezõk leleplezése. Így ott lesz, egyetlen programban a nemzeti vagyon, az állampolgároknak meg marad a pince.
A nemes cél érdekében a magánérdeket természetesen félre kell tenni, szeretõk autóját kéretik otthon hagyni, budiajtót becsukni, manzárdszobában pizsamában aludni, s persze a legfontosabb: mosolyogni.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.