Kiss Judit

Kiss Judit

Egy újabb felszíni reform

2022. április 07., 09:452022. április 07., 09:48

2022. április 07., 09:452022. április 07., 09:48

Már meg sem lepődünk, ha újfent megváltoztatnak valamit az oktatási rendszerben. Ezúttal a tanév szerkezetéről van szó: ezután nem félévekre, hanem öt tanítási időszakra osztják. Nem vitás, hogy üdvözlendő és hasznos lehet minden olyan rendelet, módosítás, ami a hosszú ideje, sokszor „üresbe” emlegetett, tulajdonképpen még mindig meg nem valósított „mélyreható reformot” szolgálná. Ilyen lehetne a tanévszerkezet is, ha rugalmas, ha lehetőséget nyújt diáknak és tanárnak egyaránt az érdemi pihenésre, a felhőtlen, feladatok nélküli vakációzásra. És tegyük hozzá, ha közben minőségi oktatásban részesülnének az iskolában a diákok.

Lássuk be, ez a módosulás is még mindig csak az érdemi előrelépés felszínét kapargatja, úgy is lehetne mondani, hogy csak a formai, nem pedig a tartalmi, lényegbe vágó változások közé tartozik. Joggal lehetünk elégedetlenek, türelmetlenek, hiszen Románia több mint három évtized alatt nem volt képes olyan mértékben „gatyába rázni” tanügyi rendszerét, végrehajtani a reformokat, hogy mostanra bár részben elégedett lehetne vele a diák, a pedagógus és a szülő.

A szakértők közül sokan hangsúlyozzák, hogy bármilyen változtatást hoznak is a rendszerbe, fontos lenne továbbképezni azokat, akiknek működtetniük kell az átalakított rendszert, továbbá hogy mennyire üdvös lenne befektetni a jelenleg nagyon alulfinanszírozott továbbképzési rendszerbe. Ez például még mindig nem történt meg, hiányában pedig naivitás lenne számottevő előrelépéseket várni, hiszen ördögi körről van szó: amíg a pedagógusok nem kapnak megfelelő képzést és továbbképzést, addig azt is hiába rójuk fel, hogy mennyi kívánnivalót hagy maga után az iskolából kikerülő diákság felkészültsége. Addig szintén nem beszélhetünk mélyreható reformokról, amíg olyan diáknemzedékek kerülnek ki – csak részben a saját hibájukból – az iskolapadokból, amelynek tagjai nem tudnak helyesen leírni két mondatot, képtelenek kritikusan, önállóan gondolkozni, véleményt formálni. És amíg nem elég rugalmas a kerettanterv, amíg még mindig túl sok a gyerekeknek átadandó információmennyiség, és túl nehéz az iskolatáska.

Nem lehet sajnos minőséginek nevezni az oktatást, ha egy friss felmérés eredményeiből a minap az derült ki: az 5–8. és a 9–12. osztályosok több mint fele legalább egy tantárgyból magánórára jár. Addig nem beszélhetünk valódi javulásról, amíg gyakorta lehet szembesülni a jelenséggel: bár az iskolát elvégezte az erdélyi magyar fiatal, és esetleg sikeresen, jó átlaggal érettségizett román nyelv és irodalomból, de épkézláb, helyes kommunikációt nem tud folytatni az állam nyelvén. És emiatt bizony a hazai munkaerőpiacon is nagy lépéshátrányból indulhat többségi társaihoz képest...

Bár természetesen lehet üdvözölni a tanév szerkezetét illető új módosításokat, mert egész biztosan lehet pozitív hozadékuk, a kérdés továbbra is ott lóg a levegőben: vajon a döntéshozók hagyják-e, hogy beváljon egy-egy újfajta elképzelés, vagy még mielőtt ez kiderülne, ismét módosítják? Megteremtik-e az esélyt, hogy bármilyen, az érdemi változást szolgáló kezdeményezés életben maradjon?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.