Balogh Levente
2018. szeptember 21., 19:39
2018. szeptember 21., 19:39
A jelek szerint egyre közelebb áll a döntő csatához a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) az alakulaton belül dúló belharcok után: a Liviu Dragnea pártelnökkel szemben álló erők legfőbb képviselői kiálltak a nyilvánosság elé, és kertelés nélkül a jelenlegi pártvezér lemondását követelik.
Az országos végrehajtó testület pénteki ülése ennek nyomán vízválasztó lehet a kormányerő számára, hiszen eldőlhet, milyen irányba halad tovább – és mivel a legfőbb kormánypártról van szó, ugyanez érvényes az egész országra is.
Nagy kérdés, mekkora a valós támogatottság a már eddig is Dragnea belső ellenzékének számító három alelnök mögött. Ugyanakkor azok a párton belülről kiszivárgott információk, amelyek szerint az országos végrehajtó testület tagjainak jelentős része egyetért a Dragneával szemben megfogalmazott bírálatokkal, illetve a lemondását követelő politikusokkal, azt jelzik: előzetesen felmérhették az erőviszonyokat, mielőtt köröztetni kezdték az elégedetlenségeiket soroló levelet, majd nyilvánosság elé álltak vele, és úgy értékelték, eséllyel vágnak bele a pártelnök elmozdítását célzó akciónak.
Persze Dragnea kezében is számos ütőkártya lehet még, hiszen a kormánypárt elnökeként még mindig fontos kormánypozíciókkal, állami támogatásokkal kecsegtetheti az ingadozó megyei vezetőket. A Dragnea-ellenes tábor mindenesetre taktikus, hiszen a pártelnök bizalmi emberének számító, vele egy megyéből származó Viorica Dăncilă miniszterelnöknek is fontos szerepet szánnak. Úgy tűnik, azzal, hogy neki adnák az ügyvivő pártelnöki tisztséget a következő tisztújító kongresszusig, megpróbálják lekenyerezni, és „leválasztani” főnökéről és eddigi mentoráról. A kérdés csak az, vállalja-e Dăncilă az „árulást”, vagy megkockáztatja, hogy győznek a Dragnea elmozdítását követelő erők, és ezzel az ő miniszterelnöki tisztsége is veszélybe kerül.
Annyi bizonyos, hogy az elégedetlenkedők levelében megfogalmazott állítások jelentős részével nehéz vitába szállni. A párt népszerűségvesztésének, illetve a folyamatos konfliktusoknak az egyik legfőbb kiváltó oka éppen Dragnea, illetve az, hogy két bűnvádi eljárásban is érintett, miután választási csalás miatt egyszer már két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.
Egy ilyen pártelnökkel valóban nehéz hitelesen cáfolni azokat a vádakat, miszerint az igazságügyi reformok és az amnesztiatörvény erőltetése, illetve a korrupcióellenes ügyészség elleni harc nem a szükséges igazságügyi reformokat és az ügyészek visszaélései elleni küzdelmet szolgálja, hanem csupán azt, hogy a korrupt PSD-s politikusok, Dragneával az élen, megússzák a felelősségre vonást.
Az ügy szépséghibája, hogy a most a párt „Dragneátlanítását” szorgalmazó körök mindaddig, amíg a szekér futott, és nem csökkent a PSD népszerűsége, nem bizonyultak ennyire finnyásnak, és töretlenül kitartottak a pártvezér mellett. Még akkor is, amikor az nem csupán önmagát és a pártot, hanem az országot is lejáratva egy éven belül kétszer cserélte le a miniszterelnököt, mivel az addigi kormányfő nem mindenben volt hajlandó kiszolgálni őt. Vagyis nem biztos, hogy a párt sokkal hitelesebbé válik attól, ha Dragneát menesztik. Ahhoz, hogy a PSD vészes presztízscsökkenése bel- és külföldön is megálljon, kérdéses, hogy elegendő lesz kizárólag Dragnea beáldozása. Anélkül viszont még esély sem igazán mutatkozik rá.
A kérdés az, mikor és hogyan sikerül végre pontot tenni a PSD-n belüli belviszály végére, lesz-e pártszakadás. És – ami még fontosabb – mennyire sínyli meg mindezt az ország gazdasága és külföldi megítélése.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!